Ознака: ДУИ

Партиските интереси над препораките на европските институции

Актуелноста на политичките дилеми за спроведувањето на препораките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, по барање од македонската влада, е одложена...

ДУИ во очекување на длабоко орање

Односите и состојбите што се востановени во македонскиот политички живот како практика уште поодамна, а имено се однесуваат на начинот на работење и односот...

Државната управа наместо во квалитет, ќе расте во квантитет

Во очекување на летната собраниска пауза, пратеничките групи во Собранието без голем ентузијазам го примија предлог-законот за ветинг и формирање нов, специјализиран орган на...

Груби до албанската опозиција: Каде бевте кога ДУИ се бореше за...

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, до албанската опозиција порача дека тие се слуги на изманици кои не му мислат добро на народот. - Каде бевте...

Демонстрантите бараат промени и истраги на протестот пред седиштето на ДУИ

Преместување на седиштето на ДУИ од Мала Речица како и меѓународни истраги за случаите во кои се обвинети етнички Албаници, побараа демонстрантите собрани пред...

Османи за метлата: Ахмети и Заев договараат зајакнување на капацитетите

Лидерите на двете најголеми партии од владејачката коалиција, Зоран Заев и Али Ахмети ги договараат министерските смени по најавената метла од премиерот. Вицепремиерот за...

Османи: Бомбите не нѐ засегаат, тие се обврска на институциите

Демократската унија за интеграција не е вознемирена ниту презема некакви мерки по објавувањето на бомбите на Ел Чека, со разговори на членови на партијата....

Граѓаните очекуваат веднаш да ги почувствуваат ефектите

Како поттекст на политичката атмосфера во земјава, во која како сила во воздухот лебди големото очекување за реконструкција на Владата, се наметнува и прашањето...

Ахмети на гости кај Пендаровски

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера бил на гости кај шефот на државата Стево Пендаровски. Од кабинетот на претседателот на државата информираат дека двајцата соговорници...

Груби: Јавните функционери да подлежат на нарко-тестови

Пратеникот на ДУИ Артан Груби најави дека ќе поднесат иницијатива за таканаречен „ветинг“, односно контрола за секој пратеник или функционер којшто врши јавна дејност,...