Ознака: ДУИ

Изборите напролет – клучен тест за власта и за опозицијата

Претстојните избори напролет, двојни (заедно со парламентарните) или поединечни (само претседателски), се своевиден нов референдум за граѓаните, на кои тие ќе ги оценат досегашните...

СДСМ и ДУИ уште се консултираат околу кандидатот за претседател

Владејачката коалиција на СДСМ и ДУИ сѐ уште е во фаза на консултации и анализи за тоа како ќе настапи на претстојните претседателски избори,...

Орлите високо летнаа

Токму еден од двајцата фотографирани летачи на орли, вицепремиерот Османи, стана главен промотор на таканаречениот владин план за итните реформски приоритети, кој првично беше...

Ахмети: Имавме тежок почеток, но успешен крај на годината

Во нашите проекти без помошта, ангажманот и олеснувањето на меѓународната заедница немаше да стигнеме тука каде што сме, рече претседателот на Демократската Унија за...

Најава за нови партиски споеви, рекомбинирања и сојузи

Коалицирања заради тесен интерес или подлабока граѓанска мисија Последниот маневар на повеќе политички партии во Дебар, каде што коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Алијансата за Албанците,...

Почнува третата фаза за измена на Уставот

По усогласувањето, односно прифаќањето или одбивањето на предлозите од стручната јавност, претседателот на Собранието, Талат Џафери, потоа е должен во рок од 30 дена...

Ахмети разговараше за политичките случувања со Жбогар

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети денеска оствари работен состанок со амбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар. Двајцата соговорници, како што соопштуваат од...

Опасни свијоци на патот до избор на нов претседател

Неколку месеци пред терминот за редовни претседателски избори, сосема очекувано, веќе се зборува за можни кандидати и за коалиции, но она што, според некои...

ДУИ не се откажува од идејата за консензуален претседател на државата

Коалицискиот партнер во власта, Демократска унија за интеграција, не се откажува од идејата за консензуален претседател, изјави меѓу другото, партискиот лидер Али Ахмети во...

Зекири: Толпата викаше „ќе ве убиеме сите“, Ѓорчев и Тодоров ги...

Пратеникот на СДСМ Мухамед Зекири, кој денеска сведочи за настаните од 27 април, рече дека бил во една од кабините за превод во галеријата...