Ознака: ДУИ

ДУИ: Помалку од 1.300 Албанци чекаат државјанство, законот од 2004 година...

Демократската унија за интеграција (ДУИ) бара да се врати законот од 2004 година за добивање државјанство, според кој македонско државјанство се добиваше со потврда...

Изет Меџити се повлече од позицијата координатор на пратеничката група на...

Пратеникот Изет Меџити се повлече од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ. Тој вели дека продолжува да биде „чувар“ на политиките и идеалите...

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата Народен правобранител. Го предложи ДУИ, а Собранието го...

Опозицијата обвинува за политички пазарења на СДСМ и ДУИ во врска...

Пописот кој власта на сила го турка среде пандемија нема за цел да биде статистичка операција, туку фингиран попис кој ќе биде резултат на...

Спасовски: Казнети се сите до еден што седеа на таа маса

Кривична пријава за функционерите од ДУИ поради прославата за роденденот на Ахмети Министерството за внатрешни работи доставило до Јавното обвинителство кривична пријава за функционерите од...

Функцуионерите на ДУИ казнети за групирањето на прославата на Ахмети

МВР им врачило платни налози за неносење на заштитна маска на сите 15 функционери од ДУИ кои на 4 јануари се сликаа собрани во...

Инспекторите ќе проверуваат дали биле прекршени протоколите за прославата од ДУИ

Инспекторатот ќе проверува дали биле прекршени протоколите од страна на функционерите на ДУИ, кои вчера се собраа во просториите на новиот барокен објект на...

Ахмети се сретна со Бучковски: Решението со Бугарија е брзо достижно

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети синоќа се сретна со поранешниот премиер Владо Бучковски, задолжен од Владата зa спорот со соседна Бугарија. Ахмети...

Ахмети откри дека Македонија и Бугарија размениле понуди и документи

Лидерот на ДУИ Али Ахмети кажа дека се разменети понуди и документи со Бугарија за кои смета дека не е време да ги сподели...

Ахмети му честита на Бајден: Нашиот голем пријател застана на чело...

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прв му честита на новиот избран претседател на САД, само неколку моменти по потврдата на победата на претседателските избори,...