16.8 C
Skopje
17.9.2021 - 9:00

Ознака: ДУИ

Али Aхмети ги претстави петте програмски завети на ДУИ

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, ја претстави новата платформа и петте клучни ветувања, што од партијата ги нарекуваат 5 завети, до...

Мицкоски: Направивме историски чекор со Алијанса и Алтернатива, коалицијата ќе ги...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, при посетата во Берово, одговарајќи на новинарско прашање за соработката со Алијанса за Албанците и Алтернатива истакна дека тоа...

Мицкоски: Соработката со Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе ги победи...

Соработката на ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе ги победи криминалот и корупцијата на коалицијата СДСМ-ДУИ, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

ДУИ за ВМРО-ДПМНЕ: Лицемерно е на годишнината од Рамковниот да не...

Демократската унија за интеграција смета дека прославата на 20-годишнината од Охридскиот договор како основа за функционирање на државата треба да нѐ најде обединети, а...

Рамиз Мерко е кандидат на ДУИ за уште мандат во Струга

Актуелниот градоначалник на Струга, Рамиз Мерко, ќе се кандидира за уште еден мандат на локалните избори на 17 октомври, објави Артан Груби од ДУИ....

СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на претстојните локални избори

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, одржа состанок со коалицискиот партнер и претседател на ДУИ, Али Ахмети, на кој беше договорено дека СДСМ и ДУИ...

Ахмети: Статусот на Охрид во УНЕСКО е наш најголем приоритет

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска остварил средба со постојаната координаторка на Обединетите нации во земјава, Росана Дуџак. Како што информираат од партијата, на средбата...

ДУИ ќе ја поддржи резолуцијата за црвените линии само ако се...

Демократската унија за интеграција (ДУИ) ќе ја поддржи резолуцијата за црвените линии во преговорите со Бугарија, поднесена од ВМРО-ДПМНЕ, само доколку се користи уставното...

ДУИ позелене, а требаше да созрее

Во период кога предлог-резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции, која досега ја поддржаа сите политички партии од македонскиот блок, наидува на опструкции од...

Сегашната форма на резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлива за ДУИ

Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за Бугарија, за ДУИ e неприфатлива во сегашната форма, бидејќи партијата од владејачката коалиција смета оти националниот идентитет и јазик не...