Ознака: дубровник

Во Дубровник отворен Музеј на црвената историја

Дубровник доби Музеј на црвената историја, кој деновиве беше отворен во просторот на тамошната фабрика за јагленографитни производи. Со повеќе од петстотини разновидни експонати...

Дубровник повеќе не сака да биде Кингс Лендинг

Водејќи ги туристите под сводовите и кулите на средновековниот хрватски град Дубровник, Иван Вуковиќ, всушност, ги носи на прошетка низ град кој не постои...

Македонски државјанин се удавил во Дубровник

Мртво тело на 30- годишен државјанин на Македонија е извлечено од морето во близина на Дубровник, пренесуваат хрватските медиуми. Полицијата врши увид во кој се...

Поморец си ја убил сопругата и тестот, ја ранил тештата, а...

Тројца мртви и еден ранет се пронајдени во стан во стариот дел на Дубровник. Полицијата примила повик во 6.50 часот изутринава дека во станот...

Куп балкански медали на македонските карате-надежи

Македонските карате-надежи освоија 16 медали (пет златни, две сребрени и девет бронзени), по двата дена на 31-то Балканско првенство (БП) за кадети, јуниори и...

Во Дубровник регистрирани бранови повисоки од девет метри

Рекордна висина на бранови се измерени во акваториумот Ровињ, Сплит, Плоче и Дубровник, а највисоките бранови биле повисоки од девет метри, покажуваат податоците од...

Дубровник се спасува од туристите излетници

Хрватска Зголемениот број гости од крузерите беа повод хрватскиот град да се најде на дневен ред на УНЕСКО, кое размислуваше Дубровник да го прогласи за...

Невреме во Дубровник

Силно невреме го погоди денеска Дубровник и околината, а поради поројните дрождови поплавени се голем број улици во поширокиот дел од градот. Невремето проследено со...

Палмер: Верувам дека македонските граѓани ќе ја донесат вистинската одлука на...

Верувам во мудроста на македонските граѓани и убеден сум дека тие ќе знаат да ја донесат вистинската одлука на претстојниот референдум, рече американскиот  заменик-државен...

Опра Винфри со пријателите летува во Дубровник

Една од најпопуларните телевизиски водителки, Опра Винфри, со неколку пријатели се одмора на луксузна јахта во Дубровник. Таа во Хрватска допатува со нејзината најдобра пријателка...