Ознака: дубровник

Измерени рекордни високи температури во Далмација

Хрватска Викендов во Далмација беше невообичаено топло за почетокот на јануари, а во Дубровник беше соборен температурниот рекорд за јануари, бидејќи измерената температура од...

Намалувањето на цените не му помогна на Дубровник

Градот Дубровник, еден од најважните туристички центри на хрватското крајбрежје, оваа година бележи рекордно мал број туристи поради пандемијата на коронавирусот. Според системот за пријавување...

Морето исфрли тони ѓубре кај Дубровник

Хрватското крајбрежје од вчера попладне е погодено од силно невреме, проследено со силен ветер, којшто предизвика проблеми во сообраќајот. Издаден е црвен аларм за...

Хрватска погодена од силно невреме, во Дубровник ветерот достигна 143 километри...

Хрватска е погодена од невреме, кое создава големи проблеми во сообраќајот, посебно на приморјето каде дува многу силен ветер, информираат локалните медиуми. На Јадранската магистрала...

Добро подготвени ограбувачи однеле богат плен од аеродромот во Дубровник

Сто илјади илјади евра се украдени утрово од комбе на аеродромот во Дубровник, со кое обезбедувањето пренесувало пари на аеродромскиот фришоп. Грабежот се случил околу...

Милион туристи го посетиле Дубровник за девет месеци

Дубровник денеска го пречека милионитиот посетител за оваа година – Британката Нејла Парсон, која во хрватскиот град престојува со својот сопруг. Локалните власти очекуваат...

Забрането капење на плажа во Дубровник поради квалитетот на водата

Инспекторатот за заштита на животната средина го забрани капењето на плажата „Доње Чело“ на островот Колочеп во близина на Дубровник, поради незадоволителни микробиолошки параметри,...

Забрането капење на плажа во Дубровник поради нечистотија

На плажа кај хотелот „Риксос Либертас“ во Дубровник, подигнато е црвено знаме кое предупредува на забрана за капење во морето. Граѓаните се жалеле дека морето...

Во близина на Дубровник се запали тетовски автобус, нема повредени

Автобус на тетовскиот превозник „Хафет турс“ се запали утрово околу два часот во близина на Дубровник. Во автобусот имало 49 патници кои патувале на...

Највисока јунска температура досега измерена и во Дубровник

Во Дубровник вчера во 15 часот биле измерени 37,3 степени Целзиусови, со што е соборен температурниот рекорд. Локалните медиуми јавија дека градот е зафатен со...