Ознака: дрон

САД со дрон се одмаздија на организаторот на бомбашките напади во...

Американската војска соопшти дека во текот на ноќта извршила напад со дрон против организаторот на авганистаничкото крило на Исламска држава, Хорасан. - Нападот со беспилотно...

Полицијата со дронови им ја мери температурата на Малезијците

Полицијата во Малезија користи беспилотни летала за да ја измери температурата на жителите поради пандемијата на ковид-19, а ги користи и за спроведување на...

Иранската војска претстави нов воен дрон со назив „Газа“

Иранската револуционерна гарда (IRGC) презентира пред јавноста нов борбен дрон, кој го носи називот „Газа“ во чест на Палестинците. Лидерот на Револуционерната гарда на исламистичкиот...

ЈП „Стрежево“ набави професионален дрон  

ЈП „Стрежево“ деновиве набави професионален дрон за сопствени потреби. Дронот е набавен за зголемување на експлоатационата сигурност на основните објекти на Хидросистемот Стрежево и...

Дроновите ја дестабилизираат светската политика

Со едноставните беспилотни летатала, конфликтите стануваат примамливи и евтини Автор: Џејсон Лајол Форин аферс Светот влезе во ера на војни со дронови. Во четири големи меѓудржавни војни...

Дроновите играат голема улога во борбите во Нагорно-Карабах

Беспилотните летала и тешко вооружени дронови се користат со смртоносен ефект во конфликтот меѓу Азербејџан и Ерменија Автор: Стивен Брајан Азија тајмс Дроновите играат огромна улога во...

Азербејџан собори ерменски дрон

Азербејџан собори ерменско беспилотно летало (АВ), објави Министерството за одбрана на земјата рано утрово, пренесува „Анадолија“. Беспилотното летало било соборено во неделата вечерта додека...

Град Скопје со дрон трага по загадувачите

Град Скопје во соработка со здружението ЕРГОС Скопје започна еко дрон патрола, односно прелети со дрон низ територијата на Скопје во потрага по потенцијални...

Со дрон снимена колонија од повеќе од 64.000 морски желки

Неверојатни снимки од дрон прикажуваат повеќе од 64.000 морски желки, кои одат да положат јајца на Големиот Корален Гребен. Неверојатните сцени се снимени кај островот...

Албанија со дронови го контролира карантинот

Албанија ја води борбата против коронавирусот користејќи беспилотни летала. Албанија е под карантин од 15 март, а за да го контролира неговото спроведување, употребува беспилотни...