7.2 C
Skopje
22.11.2019 - 9:50

Ознака: дрон

„Убер“ го претстави новиот изглед на дронот за достава на храна

„Убер“ се подготвува за тестирање на својата нова услуга за доставување храна со дронови, која ќе биде достапна на сервисот „Убер итс“ во Сан...

Најмалку 30 цивили загинаа при напад на американски дрон во Авганистан

Најмалку 30 цивили загинаа, а 40 се повредени во Авганистан при напад на американско беспилотно летало. Како што пренесуваат светските агенции, нападот бил насочен кон...

Најдобрите фотографии направени со дрон во 2019 година

Најдобрите десет фотографии направени со дрон, конкурс спонзориран од Асоцијацијата за патување и фотографирање, ги прославува фотографиите фатени од високо во воздухот. Годинава, победник...

Трамп тврди дека собоениот дрон е ирански

Американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека САД собориле ирански дрон, кој претставувал опасност за американски брод во Ормускиот Проток. - Нема сомнеж, го собривме -...

Американската војска беше закана, но сега е можност за Иран

Офицер на иранската Револуционерна гарда изјави дека американските регионални бази и нивниот носач на авиони во Персискиот Залив се движат во рамки на дострелот...

Авиокомпаниите ги откажуваат и пренасочуваат летовите по соборувањето на дронот

Една од поголемите американски авиокомпании „Јунајтед“ откажа еден од нејзините летови, додека други авиокомпании пак, ги пренасочуваат летовите со цел избегнување на Оманскиот Залив,...

Иран прикажа како го собори американскиот дрон

Иран објави објавени видео-снимка и фотографии од американскиот дрон кој беше соборен во текот на вчерашниот ден. На видеото е прикажано лансирањето на проектилот...

(Видео) Големите градови наскоро може да останат без поштари

Една од компаниите во сопственост на DHL почна да испорачува пратки со беспилотни летала, дронови, во јужната кинеска метропола Гуангџоу. Дроновите со транспортни кутии тежат...

Полициски хеликоптер „ловеше“ дрон на блокираниот аеродром во Франкфурт

Меѓународниот аеродром во Франкфурт  беше блокиран еден час поради дрон, објавија германски официјални претставници денеска. Портпаролот на аеродромот изјави дека аеродромот не работел од 7.20...

Најдобрите фотографии направени со дрон во 2018 година

Секоја година „СкајПиксел“ прегледува илјадници фотографии направени со дрон. Прогласените победниците добиваат опрема за фотографирање. Добитникот на најдобра фотографија за 2018 година е Дерик...