Ознака: дрога

Албанската полиција разби меѓународен синџир за шверц на дрога од Албанија...

Албанската полиција разбила меѓународен синџир за трговија со кокаин, хероин и марихуана во западно европските земји, при што се уапсени 13 Албанци, а петмина...

Повеќе од 130 килограми марихуана откриени на ГП Богородица

Над 130 килограми марихуана се откриени вчера на ГП Богородица во камион со албански регистраски ознаки. Возачот, 37-годишен државјанин на Албанија, е приведен и...

Во чајџилница запленети три килограми марихуана

Во една гостиварска чајџилница при претрес полицијата откри три килограми марихуана. Набрзо потоа три лица се приведени, а две задржани во полициска станица Гостивар. Според...

Нигериец што проголтал еден килограм кокаин уапсен на аеродром во Атина

На меѓународниот аеродром во Атина, грчката полиција уапси Нигериец, кој проголтал 67 пакетчиња кокаин со тежина од 1,1 килограм. Четириесетгодишниот Нигериец пристигнал од Брисел. Дрогата е...

Притворен полицаец што тргувал со дрога

Единицата за недозволена трговија со дрога и оружје при Секторот за внатрешни работи Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против...

Осудена „кокаинската убавица“ што шверцуваше дрога заради популарност на „Инстаграм“

Канаѓанката Мелина Роберж (24), позната под прекарот „кокаинската убавица“, е осудена на максимална затворска казна од осум години, за нејзиното учество во внесување на...

Албанската полиција заплени 612 килограми марихуана

Над 600 килограми марихуана заплени албанската полиција во две одделни акции, јавуваат албанските медиуми. Во приморскиот град Каваја запленети се 562 килограма марихуана на автопатот...

Турската полиција заплени стотици килограми дрога и уапси над 50 лица

Во дводневната операција на турската полиција приведени се повеќе од 50 луѓе и конфискувани се стотици килограми дрога во операцијата спроведена ширум цела земја,...

Дрога вредна 29 милиони долари запленета на Тајланд

Тајландската полиција заплени дрога во вредност од 29 милиони американски долари и уапси 11 лица во редица акции од минатата недела, соопштено е денеска. Во...

Кривична и притвор за тројца гостиварци за трговија со дрога

Против Т.А (45), А.З (42) и А.И (39), сите од Гостивар, е поднесена кривична пријава за недозволена трговија со дрога, а одредена им е и...