-1.2 C
Skopje
16.1.2022 - 11:42

Ознака: дрисла

Му требаше ли на Скопје и тетовското ѓубре

На скопската депонија секој ден пристигнуваат по три камиони со носивост од по 20 тони, односно од тетовска претоварна станица пристигнуваат по 60 тони...

Еко-активистите побараа забрана за увоз на отпад во Македонија

„Движењето за чист воздух“, со поддршка на повеќе различни граѓански иницијативи и здруженија денес спроведе кратка 15-минутна блокада на влезот на скопската депонија „Дрисла“. Од...

Движењето за чист воздух утре со блокада пред „Дрисла“

Движењето за чист воздух утре во 12.05 часот пред вратата на депонијата „Дрисла“ ќе одржи 15-минутна блокада. Според нив, „Дрисла“ е потенцијално најголемиот емитер на диоксид и...

Уништени околу 170 килограми дрога во Дрисла (Видео)

Околу 170 килограми разни видови дроги и психотропни супстанци се уништени денеска во регионалната депонија Дрисла. Уништени се околу 128 килограми марихуана, околу шест и...

Печката во „Дрисла“ нема повеќе да го загадува Скопје

Пуштен е во употреба новиот филтер на инсенераторот за медицински отпад, кој ќе ги намали емисиите на штетни честички Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, го...

Шилегов: Во тек е набавката на нова печка за депонијата „Дрисла“

Во тек е набавката на новата печка за согорување медицински отпад за депонијата „Дрисла“. Таа треба да биде набавена до јуни и роковите не...

Нов филтер на печката за согорување медицински отпад во „Дрисла“

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов изјави дека од денеска во функција е новиот филтер на печката за согорување медицински отпад (инсенератор) на депонијата „Дрисла“. - Станува...