Ознака: дрисла

Запленетиот путер уништен на Дрисла

Запленетиот увозен путер со изминат рок, во количина од скоро 4,5 тони, е уништен на депонијата Дрисла, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Производот...

„Банка за храна“ најави акција за подигање на свеста за загубите...

Здружението „Храна за сите – Банка за храна Македонија“ и партнерите ЦБФ Македонија, членки на ВСС Ефект Коалицијата и волонтери од бројни организации, решија...

Несоодветно третиран медицински отпад завршувал во „Дрисла“

Градоначалникот Шилегов и главниот инспектор на Град Скопје, Мирослав Богдановски, денеска, обелоденија скандал со ужасна содржина која треба да го вклучи алармот на другите...

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека треба да се зајакнат...

Ќе се истражува каков отпад бил согоруван во Дрисла

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани нов управен и нов...

Шилегов: Ја вративме Дрисла на Град Скопје

Скопскиот градоначалникот Петре Шилегов на прес-конференција изјави дека по двегодишната тешка, напорна, но истовремено и искрена и принципиелна борба, депонијата „Дрисла“ е вратена во...

Обвинителство утврди дека печката за согорување на медицински отпад на „Дрисла“...

Скопското обвинителство ја затвори истрагата за депонијата „Дрисла“, која беше отворена по допрен глас за незаконито согорување медицински отпад и донесе резолуција дека нема...

Градот Скопје бесплатно ќе ги собира остатоците од бербата по нивите

Градот Скопје воведува програма за бесплатно собирање на остатоците од бербата по нивите и засилени инспекциски контроли за несовесните земјоделци. Од градот Скопје велат...

Град Скопје избра нов концесионер за депонијата „Дрисла“

Советот на град Скопје на денешната седница донесе одлука со која за нов концесионер на депонијата „Дрисла“ е избран конзорциумот предводен од „Шолц АГ“...

„Шетањето“ на ѓубрето треба да запре

Европските регулативи ни наложуваат дека треба да се спроведат селекција и рециклажа на отпадот. Некаде до 2022 година треба да создадеме стандардизирани регионални депонии....