16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 14:57

Ознака: државјанство

Стивен Сигал не може да се кандидира за политичка функција во...

Американскиот филмски глумец, режисер и сценарист Стивен Сигал, кој исто така е и руски државјанин, не би можел да се кандидира за руска политичка...

Постигнат напредок за законот за државјанство на средбата во Собранието

До крајот на неделава ќе може да финишираме со законското решение за државјанствата врз основа на анализата што ќе ја направат експертите, истакна премиерот...

ДУИ: Помалку од 1.300 Албанци чекаат државјанство, законот од 2004 година...

Демократската унија за интеграција (ДУИ) бара да се врати законот од 2004 година за добивање државјанство, според кој македонско државјанство се добиваше со потврда...

Заев, Села и Гаши ќе бараат решение за одблокирање на Собранието

Прашањето за државјанство и одблокирањето на работата на Собранието ќе бидат главни теми на средбата која се очекува денеска меѓу премиерот Зоран Заев и...

Левица: Се попишуваат и оние кои немаат државјанства

Додека владините функционери именувани од страна на СДСМ, на чело со директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), ја убедуваат јавноста дека пописот е...

Бугарските пасоши: Семе на раздор меѓу македонскиот народ

Автор: Соња Стојадиновиќ Извор: Республика Прстот за вина и осуда не треба да се насочи кон Македонците со бугарски пасоши затоа што тие пасошите ги земаат...

СДСМ го повлекува предлог-законот за двојни државјанства на амбасадорите

За време на мандатот ВМРО-ДПМНЕ испраќале амбасадори кои имале двојни државјанства што е спротивно на закон. Го правеле тоа со безобзирно прекршување на Законот...

УНХЦР бара ставање крај на неизвесноста за лицата без државјанство

Ковид-19 ги влоши страдањата на милиони лица без државјанство низ светот, предупреди денес Високиот комесар на ОН за бегалци, Филипо Гранди. На одбележувањето на...

Богатите купуваат државјанства во страв од втор бран

Следниот пат кога ќе бидат принудени да поминат некое време во карантин, богаташите сакаат да имаат план за бегство на оддалечени и сончеви плажи...

Црна Гора им дава државјанство на странците за купување луксузни станови

Компанијата „Адријатик Маринас“ од Тиват претстави недвижнини од комлексот наречен „Бока Плејс“, дел од луксузната туристичка населба Порто Монтенегро. Странците со купувањето на квадрат...