Ознака: Државниот завод за статистика

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте секој ден, а иселениците можат...

Анѓушев: Бруто домашниот производ продолжува со раст

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, денес, на прес конференција, ги презентираше најновите податоци соопштени од Државниот завод за статистика кои се однесуваат...

Со веб страница 53,9 проценти од фирмите, 21 процент со онлајн...

Од вкупниот број  фирми во Македонија  53,9 проценти годинава имале веб-страница или почетна страница. Од нив, 89,6 проценти на веб-страницата понудиле опис на производите/услугите,...

За 6,2 отсто намален бројот на невработени во Македонија

За 6,2 проценти е намален бројот на невработени во второто тримесечје од годинава, а за 2,1 процент е зголемен бројот на вработени, објави денеска Државниот...

Зголемен бројот на туристи во Македонија

Во Македонија во април годинава се евидентирани 82.635 туристи, кои оствариле 164.183 ноќевања, соопшти Државниот завод за статистика. Бројот на туристите во април 2018 во однос...