Ознака: Државна изборна комисија

ДИК ги коригираше резултатите – пронајдени уште 1.416 дополнителни гласачи

Државната изборна комисија попладнево донесе заклучок со кој се вршат исправки на техничките грешки при објавувањето на бројките во четвртокот доцна попладне по предвремените...

Следете ја седницата на ДИК

Започна јавната седница на Државната изборна комисија, на која се очекува да бидат објавени резултатите од предвремените парламентарни избори кои беа одржани вчера.  https://www.youtube.com/watch?v=ba6p5RG-u4s

Одзивот до 13 часот 23 ,81 отсто, најголем во Крива Паланка...

Одѕивот до 13 часот е 23,81 отсто, гласале 432.026 гласачи, соопшти Адмир Шабани, портпарол на Државната изборна комисија. Податоците се стигнати од 3.369 избирачки...

Носителите на кандидатските листи ќе потпишат кодекс за фер избори

Државната изборна комисија информира дека утре ќе биде потпишан Кодексот за фер и демократски избори, од страна подносителите на листи за предвремените избори за...

Вистински реформи наместо постојани крпеници

Освен забелешките од меѓународните набљудувачи на изборните процеси во Македонија, истата перцепција за потреба од интервенција во Изборниот законик ја имаат и домашните набљудувачи,...

На нероден Петко, капа му кројат

Изминатиот период во политичките кругови големо внимание му се посветуваше на прашањето за цензусот со сите негови подваријанти. Па, така, се јавија толкувања дека...

Деркоски: Ако нема цензус во вториот круг веднаш се распишуваат нови...

Ако нема излезност во вториот круг од 40 проценти, не е исполнет условот за успешни избори. Во тој случај веднаш се распишуваат нови избори,...

Претседателските кандидати ќе потпишат Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за претседател на Република Македонија Блерим Река, Гордана Сиљановска Давкова и Стево Пендаровски, денеска во просториите на Државната изборна комисија (ДИК), ќе потпишат...

ДИК ги формира избирачките одбори за гласање на иселениците

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница избира членови за избирачките одбори во дипломатските конзуларни претставништва и конзуларните канцеларии на Република Македонија во странство....

Под кафеанските маси нема ништо ни лидерско ни демократско

Без да навлегуваме во тоа кој што добива или губи во моментов со договорите постигнати на таканаречените лидерски средби, треба да се изрази длабоко...