15.1 C
Skopje
16.9.2019 - 0:55

Ознака: државен удар

Турција уште ја отплеткува мрежата од воениот удар

Турција нареди апсење на 128 лица од воениот персонал на земјата поради сомневање дека биле поврзани со мрежата која се обиде да го изведе...

„Државниот удар“ го зацврсти владеењето на Ѓукановиќ

Во октомври 2016 година опозицијата бараше повторување на парламентарните избори и расветлување на аферата „државен удар“, но таа не успеа да се наметне како...

Стив Банон: На Трамп му се заканува преврат

Американскиот претседател Доналд Трамп се соочува со државен удар, изјави денеска неговиот поранешен советник Стив Банон, имајќи ја предвид анонимната статија во весникот "Њујорк...

Турција ја обвини Грција за поддршка на учесници во обидот за...

Турција ја обвини Грција за поддршка на учесници во обидот за преврат од 2016 година по одлуката на Државниот совет (висок административен суд на...

Доживотен затвор за 72 учесници во обидот за државен удар во...

Турски суд денеска осуди 72 обвинети на доживотен затвор за нивната улога во судирите на мостот во Истанбул, каде беа убиени 34 лица за...

Турција: 1.509 лица осудени на доживотен затвор во врска со обидот...

Вкупно 1.509 лица, вклучувајќи и поранешни војници, се осудени на доживотен затвор за 171 случај, поврзани со обидот за државен удар во Турција во 2016...

Турција: Обвинителството побара доживотен затвор за повеќе од 200 лица

Турското обвинителство денеска побара доживотна затворска казна за повеќе од 200 луѓе, меѓу кои има и поранешни генерали, обвинети дека го предводеле неуспешниот воен...