Ознака: државен удар

Мадуро: Гваидо во Белата куќа го испланирал државниот удар во Венецуела

Лидерот на венецуелската опозиција, Хуан Гваидо, разговарал за поморска инвазија на Венецуела за време на посетата на Белата куќа, изјави венецуелскиот претседател Николас Мадуро,...

Со губењето на верноста на елитните чувари Моралес ја загуби и...

Полициската единица задолжена за обезбедување на претседателската палата во Ла Паз се состана минатиот петок за да одлучува за иднината на државата, додека главниот...

Моралес ја обвини опозицијата за обид за државен удар

Антивладините демонстранти што протестираат против резултатите од контроверзните претседателски избори, на кои победи актуелниот шеф на државата Ево Моралес, зазеле неколку државни телевизии и...

Оставката за „мир во Боливија“ ја мобилизира Латинска Америка

Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека поднесува оставка за „доброто на земјата“ , откако командантот на вооружените сили тоа го побара од него. Моралес...

Турција уште ја отплеткува мрежата од воениот удар

Турција нареди апсење на 128 лица од воениот персонал на земјата поради сомневање дека биле поврзани со мрежата која се обиде да го изведе...

„Државниот удар“ го зацврсти владеењето на Ѓукановиќ

Во октомври 2016 година опозицијата бараше повторување на парламентарните избори и расветлување на аферата „државен удар“, но таа не успеа да се наметне како...

Стив Банон: На Трамп му се заканува преврат

Американскиот претседател Доналд Трамп се соочува со државен удар, изјави денеска неговиот поранешен советник Стив Банон, имајќи ја предвид анонимната статија во весникот "Њујорк...

Турција ја обвини Грција за поддршка на учесници во обидот за...

Турција ја обвини Грција за поддршка на учесници во обидот за преврат од 2016 година по одлуката на Државниот совет (висок административен суд на...

Доживотен затвор за 72 учесници во обидот за државен удар во...

Турски суд денеска осуди 72 обвинети на доживотен затвор за нивната улога во судирите на мостот во Истанбул, каде беа убиени 34 лица за...

Турција: 1.509 лица осудени на доживотен затвор во врска со обидот...

Вкупно 1.509 лица, вклучувајќи и поранешни војници, се осудени на доживотен затвор за 171 случај, поврзани со обидот за државен удар во Турција во 2016...