Ознака: државен карантин

Турски државјани врзале чаршаф и преку прозорец избегале од државен карантин...

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршаф кој бил врзан како импровизирано јаже. Од полицијата информираат дека чаршавот бил...

Државен карантин на свој трошок за лицата што не сакаат да...

Во државен карантин 14 дена ќе одат лицата кои не сакаат да се самоизолираат или даваат лажни податоци, одлучи Владата, каде на седница беше...

Kривични за десетина лица што дивееле во карантин

СВР Охрид поднесе 10 кривични пријави против С.Љ. (25) од село Матејче – општина Липково, С.М. (52) од село Смешница – Струга, Ж.Б. (28)...

Лицата што се во државен карантин може да бидат во домашна...

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата. Тој додаде дека Владата...

Велика Британија воведува 14-дневен карантин за сите што доаѓаат од странство

Во Велика Британија од 8 јуни ќе биде задолжителен 14-дневен карантин за секој што доаѓа од странство, вклучително и британски државјани, рече британската министерка...

Државниот карантин се заменува со самоизолација

Задолжителниот државен карантин за лица кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација со приложен негативен ПЦР тест на коронавирус, одлучи Владата на...

Се укинува домашната изолација, која беше задолжителна после државниот карантин

Од денеска се укинува домашната изолација, која беше задолжителна после државниот карантин, одлучи Владата. - Владата го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести со...

Заврши државниот карантин на 99 лица во „Молика“, примени нови 94

Двонеделниот државен карантин за 99 лица, кои беа сместени во хотелот “Молика“ на Пелистер заврши. Сите кои беа сместени го напуштија хотелот на 15...

Завршува државниот карантин за 160 граѓани

Владата на Република Македонија информира дека денеска успешно завршува државниот карантин за 160 македонски граѓани, кои поминаа 14 дена во строги безбедносно-здравствени услови во...

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни соби за граѓаните којшто...