4.8 C
Skopje
29.1.2022 - 15:28

Ознака: Држава

Крај на политичките експерименти во новата година

Пржинската влада требаше да има еднократна употреба, но продолжи да се практикува и на секои наредни избори. Сега се бара Албанец да биде премиер...

Како да се понижи, растури и уништи една држава во...

За да се уништи македонската држава требаше да се откажеме од идентитетот на нацијата преку откажување од името, историјата, културата, јазикот. Станавме политички дизајн...

Некогашната миленичка на власта остави многумина без сон

Сомневање за постоење на синдромот на поврзаност на највисоките претставници на власта со организираниот криминал е присутно во повеќето балкански земји, но последниов период...

Хајка и линч на правната држава

Повеќе од очигледно е дека педантното законско постапување на раководителите во државните институции (РКЕ и Царината) и натаму е несфатливо за многумина во оваа...

Нема кој да ја наследи „оваа“ држава

Не мора да ми верувате на зборовите, само посетете го центарот на Скопје и сѐ ќе ви стане јасно. Секоја престолнина е суштината на...

Oд први септември построги здравствени мерки за влез во државата

Владата на денешната седница одлучи дека од 1 септември 2021 година домашни и странски државјани ќе можат да влезат на територијата на Република Северна...

Македонија како зависна држава

Македонија сѐ повеќе и повеќе личи на индијанските резервати. Во изминатите децении ниту еден предизвик или проблем не го решивме самостојно, ниту, пак, за...

Можен втор живот на Ал каеда и Исламската држава

Најнови предупредувања од ЦИА Брзото повлекување на американските безбедносни трупи од Авганистан прави интензивен притисок врз Централната американска разузнавачка служба (ЦИА) за да најде начини...

Секое посегање по културната историја на еден народ навестува посегање по...

ВО МАНУ ПРОМОВИРАНА КНИГАТА „ПРИЛОЗИ КОН ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКАТА КУЛТУРА“ Македонската академија на науките и уметностите вчера официјално го претстави делото „Прилози кон...

Борбата против фашизмот беше и борба за македонска национална држава

Македонија ја поделија, ропствата се менија, но борбата на македонскиот народ не престана. Кога сите поробени народи на Југославија се дигнаја против денешниот непријател...