Ознака: дрва

Да престане дивата сеча во Крушино, побара Движењето Беса од Кичево

Денес прес конференција одржа Движењето Беса, со цел да се актуелизира проблемот со неконтролираното сечење на шумите во Кичево и Крушино. Пред присутните говореше...

Утре во Рајски парк ќе се садат дрвjа

Утре во 10:30 часот во Рајски парк, Општина Аеродром, Скопје ќе бидат посадени дрвjа. Настанот е дел од Регионалната програма за енергетска ефикасност за...

Нелегална сеча на дрвја во штипската населба Дуизлак

Непознати сторители извршиле брутална сеча на дрвја во Штип, во населбата Дуизлак, во близина на црквата Св. Недела, информраат градските власти од каде додаваат...

Жителите на Сарај ги предадоа старите печки за греење на...

Во Општина Сарај изминатите два дена се реализира голема еколошка акција на Град Скопје и на Владата за предавање на старите печки, кои користат...

Со машина за сечење дрва удрил во ѕид, двајца повредени

Две лица се тешко повредени откако со машина за сечење дрва удриле во ѕид. Инцидентот се случил синоќа во Прилеп, на улицата „Тризла“. Во незгодата...

Ако е виновен Шарко, зошто дрва и камења по Марко?!

Време е енергетските компании да размислат за подобрување на ефикасноста во своето работење, елиминирање на сите непотребни трошоци, особено трошоци што не се суштински...

Мотоциклист излетал од патот Ќафасан – Струга и удрил во дрва

Дваесет и шестгодишен мотоциклист се здобил со тешки повреди откако излетал од патот Ќафасан – Струга и удрил во дрва. Според информациите на МВР, несреќата...

Осомничени тројца прилепчани за незаконски извоз на огревно дрво

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против К.Б.(69) од Прилеп, поранешен раководител – директор во ЈП Национални шуми, ПШС „Црн бор“ Прилеп, Р.Л.(60) од Прилеп,...

Приведени деветмина кичевци поради нелегална сеча

Одделението за внатрешни работи Кичево, вчера приведе девет лица од Кичево, одзеде две товарни моторни возила и шест коњи натоварени со нежигосано огревно дабово...

Дрва нема ни за лек

Кога пред нешто повеќе од две години, новата локална самоуправа на Битола, предводена од градоначалничката Наташа Петровска, размислуваше како да се справи со енормното...