15.9 C
Skopje
25.2.2020 - 17:09

Ознака: драч

Земјотресот во Драч најсилно почувствуван во Дебар

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва...

Лидерите на Западен Балкан го посетија Драч

Лидерите на Западен Балкан го посетија Драч за поддршка на семејствата што ги обновуваат своите домови од последиците од земјотресот што се случи на...

Истрага за уривањето на станбените згради во Драч

Обвинителството во Драч ги запленило документите од локалниот катастар, со што официјално почна истрагата за минатонеделниот земјотрес во кој само во тој град се...

Расте бројот на загинати од земјотресот во Драч

Најмалку 29 мртви и над 650 повредени е најновиот биланс од завчерашниот земјотрес, со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала во Албанија, а...

Земјотрес од 6,4 степени ги потресе Драч и регионот

Најголем број жртви и најголема штета има во албанските градови Тумане, Курбин, Драч, Фуше Крује, Леже и Фиер. Постои голема потреба од медицински персонал,...

Првите фотографии испратени од македонските спасувачи во Драч

Македонските спасувачки екипи пристигнаа во Драч и се ставени на располагање на надлежните служби во Албанија. Таму се веќе и нивните колеги од Италија....

Хаос и паника во Албанија

На фотографиите кои се направени утрово по серијата земјотреси во Албанија, се забележува дека земјата е во хаос и со значителна материјална штета. Серијата...

Зградата се нишаше силно, сѐ околу нас паѓаше

Три часа по првичниот земјотрес, жителите на Тирана бегаа од станбените згради, а некои во рацете ги носеа децата. Една постара жена го загубила...

Рама: Да ја задржиме смиреноста и заедно да се избориме со...

Сите владини агенции се ангажирани и интензивно работат на спасување на животите на луѓето во најзагрозените места во Драч и Туман, по катастрофалниот земјотрес...

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч со 11 килограми хероин....