Ознака: Драмски театар

Комеморација за актерката Билјана Беличанец во Драмски театар

Драмски театар-Скопје денеска од 10 часот ќе одржи комеморација за актерката Билјана Беличанец која почина во саботата. Билјана Беличанец (1973-2019) беше актерка во Драмскиот театар...

Ти не умре Бибе, ти само се лизна

По трагичното заминување на актерката Билјана Беличанец, Венко Андоновски и посвети песна. Се огласија и нејзините колеги од Драмскиот театар Познатата театарска, телевизиска и филмска...

„Кралот Иби“ вечерва премиерно во Драмскиот театар

Моја лична тенденција и во разговорот со актерите на самиот почеток беше да се обидеме да направиме еден чекор понатаму во однос на театарскиот...

Со петминутен аплауз Драмски му оддаде почит на Горан Стефановски

Со петминутен аплауз заврши денешната комеморација во Драмскиот театар во чест на неодамна починатиот македонски драмски писател Горан Стефановски на која присуствуваа негови колеги, претставници...

Комеморација за актерот Мите Грозданов во Драмски театар-Скопје

Драмски театар-Скопје денеска од 10 часот ќе одржи комеморативна седница за актерот Мите Грозданов, кому овој театар му беше матична сцена од 1968 до...

„Прослава“ – премиера на Драмски театар

Драмски театар-Скопје вечер од 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Прослава“ (Фестен) од Дејвид Елдриџ во режија на Зоја Бузалковска. Оваа современа трагедија и критика...

„Луди за љубов“ вечер премиерно во Драмски театар

Претставата „Луди за љубов“ од Сем Шепард, а во режија на Деан Дамјановски вечер премиерно ќе биде изведена во Драмскиот театар - Скопје, со...

„Луди за љубов“ – премиера на Драмски театар

Претставата „Луди за љубов“ од Сем Шепард, а во режија на Деан Дамјановски в петок премиерно ќе биде изведена во Драмскиот театар - Скопје,...

Преполна сала за изведбата на „Странци“ на „Охридско лето“

Драмски театар од Скопје со театарската претстава „Странци“ од Филипо Болоња, режирана преку современиот пристап на режисерката Нела Витошевиќ синоќа ја наполни салата на...

Вечерва на МТФ „Војдан Чернодрински“ претставите „Тоалет за дами“ и „Лет...

МТФ „Војдан Чернодрински“ влегува во својата завршница. Вечерва е претпоследната вечер во официјална програма, а ќе бидат изведени две претстави. Од 19.30 часот ќе се...