7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 0:27

Ознака: драма

Драмата „Непотизам“ ќе биде подготвена до крајот на октомври

КИЧЕВО Една од двете драмски претстави што финансиски се поддржани од Министерството за култура е драмата „Непотизам“ од Кристо Флоќи, која на албански јазик ќе...

Рески, цртички, книга, драма и плоча на македонски

Јазикот, писменоста и верата нѐ одржале како народ и тогаш кога не сме имале наша сопствена држава, и тогаш кога сме биле поделени, покорени...

Озборувачка еротска драма без преседан

Само за еден месец прикажување, серијата „Бриџертон“ ги собори сите рекорди на гледаност на Нетфликс. Речиси сто милиони домаќинства ја гледале приказната за ќерката...

Митко Бојаџиски во конкуренција за најдобра драма во Бугарија

Струмичкиот драмски писател Митко Бојаџиски со неговата пиеса „Со човечко лице“ влезе во најтесниот избор за најдобра драма објавен од Нов Бугарски Универзитет во...

Дензел Вашингтон и Џулија Робертс во новата семејна драма на...

Дензел Вашингтон и Џулија Робертс ќе ги играат главните улоги во новата семејна драма на Нетфликс „Остави го светот зад себе“, пишува „Вераети“. Филмот е...

Драма на Османли објавена во списанието „Екерман“

Во најновиот број за јануари-февруари 2020 г., на престижното електронско списание за литература „Екерман“, кое се појавува во Србија, објавен е драмскиот текст „Двајца...

Премиера на драмата „Официјални тајни“ утре во МКЦ

Драмата „Официјални тајни“ (Оfficial Secrets), заснована на вистинската приказна за британската укажувачка Кетрин Ган утре во 18 часот премиерно ќе биде прикажана во „Кино...

Ф1 влегува во нова ера за повеќе драма и непредвидливост

Една од главните промени е ограничувањето на буџетот на 175 милиони долари, а ова е направено за, како што вели Рос Браун, да победи...

Објавена драмата „Мајстори за огледала“ од Стефан Марковски

Деновиве во издание на литературното списание „Современост“ беше објавен драмскиот текст „Мајстори за огледала“ од Стефан Марковски. Во драмата Марковски дава автентичен и комичен...

Натали Портман – астронаутка што ја губи врската со стварноста

Објавен е првиот трејлер за научнофантастичната драма „Луси на небото“, во која главната улога ја толкува фантастичната Натали Портман. Новото филмско остварување на режисерот...