10 C
Skopje
23.10.2020 - 13:23

Ознака: драган тевдовски

Отворени финансии – следи ги парите

Министерот Тевдовски не ми бил омилен поради неговите даночни политики, но треба да му се признаат заслугите за историски исчекор со отворените финансии Минатиот месец релативно скромно...

Тевдовски ги остава финансиите зад себе

Сменетиот министер за финансии Драган Тевдовски на Фејсбук најави дека ќе се врати на Економскиот факултет откако беше разрешен од функцијата. - Чест ми е...

Собранието ги разреши Тевдовски, Фазлиу и Лика

По речиси десет часа дискусија, со 64 гласа „за“, Собранието ги разреши министерот за финансии, Драган Тевдовски, министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу и...

Во Скопје ќе се дискутира за нееднаквоста меѓу граѓаните

Постепена стагнација, односно намалување на степенот на нееднаквоста меѓу граѓаните во Македонија, покажуваат најновите анализи, соопшти гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска на вчерашната...

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на...

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување на кредитниот рејтинг на нашата...

Значајни унапредувања на пазарот на платежни услуги во земјава

Со промените во регулативата, на кои се работи во моментов, ќе се стимулираат значајни унапредувања на пазарот на платежни услуги во земјава. Ова беше...

Тевдовски: ЕБОР ќе обезбеди средства за автопатите Скопје–Блаце и Кичево–Гостивар

Европската банка за обнова и развој ќе влезе во финансирање на изградбата на автопатите Скопје – Блаце и Кичево – Гостивар, односно првата делница...

Тевдовски: 420 милиони долари од Светска банка за инфраструктурни проекти и...

Бордот на директори на Светска банка набргу ќе ја усвои Рамката за партнерство 2019-2023 со која на Република Македонија и се ставаат на располагање...

Тевдовски: Не планираме нови средства за раздолжување на општините

Процесот на раздолжување на општините е во тек, а министерот за финансии Драган Тевдовски е оптимист дека општините ќе го запазат законскиот рок за...

Со фискални реформи до праведен раст и зголемен животен стандард за...

Контрола на трошењето и правична распределба на јавните пари, унапредување на вработеноста, зголемување на продуктивноста на компаниите и инвестирање во иновации, вложување во човечкиот...