Ознака: Дојче банк

Отпуштањата во „Дојче банк“ ги предизвикаа поранешните вработени да тргнат во...

„Дојче банк“ започна истрага за тоа дали има потенцијално протекување на доверливи податоци, откако околу 50-тина поранешни вработени имале пристап до нивните мејлови иако...

Капитулацијата на „Дојче банк“ го згасна европскиот сон за освојување на...

Децениските обиди на европските банки да влезат и останат конкурентни на најголемиот пазар на капитал во светот, Волстрит, се изјаловија со капитулацијата на германската...

Кројачи станаа лажен симбол на кризата во „Дојче банк“

Отпуштени работници на „Дојче банк“ низ светот беа забележани како заминуваат со своите лични работи на почетокот на неделава, пренесува австралискиот портал „Њуз“. Во Лондон...

Грубо приземјување со „златниот падобран“ на „Дојче банк“

Германскиот финансиски гигант „Дојче банк“ се соочува со силни критики поради богатите отприемнини или „златни падобрани“ кои ги исплати на највисоките функционери во фирмата, што...

Од големи амбиции до борба за спас – превирањата во „Дојче...

Работниците на „Дојче банк“ во Лондон, Њујорк и во Токио за последен пат ги напуштија своите канцеларии, во едно од наголемите масовни отпуштања уште...

„Дојче банк“ укинува 18 илјади работни места до 2022 година

„Дојче банк“ објави дека до 2022 година ќе бидат укинати 18.000 работни места во рамки на опсежна реконструкција, со цел да се обнови профитабилноста...

Дојче банк пријави профит, првпат по 2014 година

Најголемиот германски кредитор Дојче банк денеска објави профит во износ од 1,3 милијарди евра, пред оданочувањето за 2018 година. Ова е првпат од 2014 година...

Финансиска афера на повидок: историски пад на акциите на Дојче банк

Акциите на најголемата германска и една од најголемите светски банки Дојче банк паднаа за историски 4,2 отсто по изјавите врзани за истрагата за учеството...