1 C
Skopje
21.2.2019 - 11:19

Ознака: Дојран

Општина Дојран ќе се претстави на туристички саем во Србија

Општина Дојран ги повика сите угостители, хотелиери и приватни издавачи на соби и апартмани, доколку сакаат да го претстават својот бизнис на престижниот Саем...

Во Дојран утре почнува „Д фестивал“

Во Дојран утревечер почнува осмото издание на „Д Фестивал“, кој ќе трае до 8 јули. Арт поп ѕвездата од светската авангарда Севдализа, култната наша група...

Гужва на ГП „Богородица“ и „Дојран“, се чека и по еден...

На граничните премини Богородица и Дојран има зголемена фреквенција на возила и времето на чекање е до 50, односно 30 минути. Од дежурната служба на ГП...

Се очекуваат рекорден број туристи сезонава во Дојран

Директорот  на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија (АППТ) Љупчо Јаневски денеска е во посета на Дојран каде со градоначалникот ...

Познати странски изведувачи на „Д-фестивал 2018“

По првиот бран изведувачи што го сочинуваат артисти од современата македонска музичка сцена - Горан Трајкоски, Дуке Бојаџиев, групата „Архангел“ и скопското андерграунд-трио „Палиндром“...

Излеаната вода се повлекува во Дојранското Езеро

Водата од Дојранското Езеро која пред неколку дена за неполн месец вторпат се излеа и ги поплави плажите и рекреативната патека полека се повлекува...

„Архангел“ – главна ѕвезда на „Д-фестивал“

Главни ѕвезди на годинашниот „Д-фестивал“, кој ќе се одржи од 6 до 8 јули во Дојран, се членовите на групата „Архангел“. Легендарната рок-група, која е...

Обилните врнежи ги поплавија плажите во Дојран

Пред само еден месец реконструираната рекреативна патека долж Дојранското Езеро како и плажите, повторно се под вода поради покачувањето на нивото на водата од...

Иванов оствари средба со бугарскиот претседател Радев

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Дојран оствари средба со бугарскиот претседател Румен Радев, кој престојува во работна посета на Македонија. Како што...

Дојран полн со туристи за велигденските празници

Леглата во комерцијалниот и приватниот сектор во Дојран уште од вчера попладне се целосно се пополнети, така што од синоќа не може да се...