Ознака: Доха

Mедали за македонски ученици на Олимпијадата во Доха

Македонски ученици освоија сребрен и бронзен медал на 16-та Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки (физика, хемија и биологија), која се одржа во Катар...

Мухамад, Баршим и Ковач – ѕвезди на завршницата во Катар

Мухамад од САД го урна сопствениот светски рекорд на 400 м со пречки, Баршим од Катар во скок во височина предизвика одушевување на трибините,...

Десиса победник на маратонот во Доха

Лелиса Десиса од Етиопија го освои златниот медал во машката маратонската трка на Светското првенство во атлетика во Доха. За да ги избегнат лошите временски...

И Фајдек го „брка“ Бубка

Полскиот фрлач на кладиво во Доха четврти пат едноподруго ги фрли во сенка ривалите и се израмни со четири злата од СП во низа...

Во драматичниот петти ден сребро за Тука по феноменална тактичка трка

Завршницата на петтиот ден на СП во Доха беше исклучително интересна и исполнета со драматични моменти во натпреварите во скок со стап, фрлање копје,...

Четврта титула за Фајдек

Зоран Михајлов специјално од Доха за „Нова Македонија“ Во фрлање кладиво Полјакот Павел Фајдек ја потврди фаворитската улога. Тој во последниве години, поточно од СП во...

Босанецот Амел Тука втор на 800 метри

Зоран Михајлов специјално од Доха за „Нова Македонија“ Завршницата од петттиот дена на Светското првенство во атлетика во Доха беше исклучително интересна. Во финалната борба во...

Стојоски потфрли и ги заврши натпреварите

Зоран Михајлов специјално од Доха за „Нова Македонија“ Според очекувањата, нашиот единствен претставник на Светското атлетско првенство во Доха, Јован Стојоски уште по првата елиминациска трка...

Шели Ен Фрејзер Прајс – колекционерка на медали

Спринтерката од Јамајка е девојката со најмногу медали од големите приредби - има 16 златни медали на ЛОИ и од СП на 100 и...

Светската рекордерка Чепкоеч супериорно стигна до злато

Зоран Михајлов специјално од Доха за „Нова Македонија“ Светската рекордерка Беатрис Чепкоеч од Кенија супериорно триумфираше во трката на 3.000 метри стипл на Светското првенство во...