Ознака: Дончиќ

НБА ги избра идеалните петорки

Најсилната кошаркарска лига на светот – НБА, ги именуваше симболичните тимови за сезоната 2021/22. Во првата петорка се најдоа: Јанис Адетокунбо (Милвоки), Лука Дончиќ (Далас),...

Дончиќ израмни рекорд на легендарниот Кид

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ продолжува да воодушевува со својата фантастична игра. Едноставно, тој речиси нa секој нов натпревар или урива или достигнува постојни рекорди...

Дончиќ ќе биде најмладиот Европеец во историјата на олстар-мечевите

Со гласовите на навивачите се избрани капитените на двете екипи што ќе настапат на кошаркарскиот олстар-натпревар во НБА (16 февруари во Чикаго), а тоа...

Дончиќ ги поместува сопствените граници во НБА

Словенецот постави нов личен рекорд во својата кариера и со тоа стана втор човек кому му успеало да оствари трипл-дабл со 40 коша пред...