Ознака: донирање

Словачка планира тринаесет милиони тестирања одеднаш

Словачка набавила 13 милиони брзи тестови и планира со нив да ги тестира сите жители во земјата постари од десет години. Според словачкиот премиер...

Донирањето крвна плазма битно орудие за лекување на заболените

Битката со пандемијата во Македонија не стивнува ниту за време на одбележувањето на националните празници. Слична констатација вчера во јавноста изнесе министерот за здравство...

#МојаНаграда се приклучуваат кон борбата против ковид-19

МојДДВ и МојДДВ #МојаНаграда во духот на солидарноста се приклучуваат кон борбата против ковид-19. Дел од фондот #МојаНаграда ќе се насочи кон борбата против...

Граѓаните можат да одлучат повратот од „МојДДВ“ да го донираат за...

Граѓаните ќе можат доброволно да одлучат повратот од „МојДДВ“ да го донираат во Буџетот за справување со ковид-19. Владата на седница донесе уредба со која...

Директорите на Здравствен дом Скопје платата за март ѝ ја донираат...

Од ЈЗУ Здравствен дом Скопје информираат дека директорите на оваа установа, професорот Виктор Исјановски и Бесим Кока, се откажуваат од платата за месец март. Овие...

Гитаристот Дејвид Гилмор донираше за заштита на планетата

Гитаристот нa „Пинк флојд“, Дејвид Гилмор, на аукцијата во Њујорк продаде 127 гитари од својата колекција за речиси 21.5 милион долари и целата сума...

Лошите закони стимулираат фрлање храна

Законските регулативи дозволуваат донирање храна, но на донацијата се наплатува данок од 18 отсто, па поради тоа компаниите почесто се решаваат да ја фрлат...

Нов систем за донирање вишок храна „Сите Сити“

„Сите сити“, систем за донирање и дистрибуција на храна до граѓаните на кои им е потребна беше промовиран денеска во Скопје. Системот за почеток...