Ознака: донбас

Западот верува во украинскиот отпор додека Русија ја зазема првата цел...

Руските сили веќе го заземаа градот Кремина на линијата на фронтот во регионот Донбас, но Украинците тврдат дека го препуштиле градот за да стекнат...

Битката за Донбас на стероиди – ново поглавје на источниот фронт...

Руските сили ноќеска отпочнаа масовен артилериски и ракетен бараж долж боиштето во Источна Украина, за кој украинските власти истакнаа дека претставува почеток на нова...

Зеленски: Руските сили ја почнаа битката за Донбас, ние ќе се...

Руските војници ја започнаа битката за Донбас, изјави украинскиот претседател Влaдимир Зеленски во синоќешното видео обраќање, јави „Скај њуз“. – Многу голем дел од руската...

Рускиот гамбит на Донбас – три полиња за пресудната битка

Не успевајќи да ја постигнат првичната цел за заземање на украинскиот главен град Киев со брза кампања, руските сили ги насочија напорите кон регионот...

Очекуваната пресудна битка за Донбас ќе се разликува од сите досегашни

Додека цивилите бегаат, украинските и руските сили се движат во спротивна насока, доближувајќи се кон Донбас, во пресрет на очекуваната битка за која се...

Украинците очекуваат Зеленски да се состане со Путин по „битката за...

Советникот на претседателот на Украина Михаил Подољак денеска изјави дека претседателот Владимир Зеленски најверојатно ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин дури по,...

Столтенберг: Целта на Русија е да го заземе целиот Донбас

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Русија не се откажува од војната со Украина, но оти следните седмици ќе се обиде...

Денисова: Русија употреби фосфорни бомби во Донбас

Украинската народна правобранителка Људмила Денисова денеска ја обвини Русија дека употребила забранети фосфорни бомби во синоќешниот напад врз градот Попсана, во Луганск. Таа истакна дека...

Песков: Конфликтот во Донбас да не се решава со воени средства

Конфликтот во Донбас не треба да се решава со воени средства, во спротивно ќе се покрене прашањето за украинската државност, тоа го знаат Киев...

Захарова: Засилената воена активност на НАТО во Украина го попречува договорот...

Ескалирачката воена активност на НАТО на украинско тло и во Црното Море и зголемениот број заеднички воени вежби не придонесуваат за решавање на конфликтот...