12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 12:06

Ознака: донација

Грција ѝ донираше на Албанија 100.000 дози вакцина „Астразенека“

Во Институтот за јавно здравје во Тирана попладнево пристигнаа 100.000 дози вакцини „Астразенека“, донација од Република Грција, соопшти министерката за здравство и социјална заштита,...

Швајцарија донираше опрема за справување со шумски пожари во Беровскиот Регион

Швајцарската амбасада и Швајцарската агенција за развој и соработка на припадниците од противпожарната единица во Берово денеска им ја врачија донацијата за справување со...

Данска ни донира 250.000 дози од „Астра зенека“

Данската Влада намени еден милион дози вакцини (по 250.000 дози) како донација за Албанија, Босна и Херцеговина, Косово и за Македонија. Во моменталната епидемиолошка ситуација,...

Хрватска ќе донира уште 20 илјади дози, покрај пристигнатите 10 илјади...

Хрватска ѝ донира на Македонија 10.000 вакцини од производителот „Астра зенека“, а според најавите од Владата на Хрватска во знак на пријателство во најскоро...

Со донација од САД надоградена лабораторијата во ИЈЗ

Министерот за здравство Венко Филипче, амбасадорката на САД во Македонија Кејт Мери Брнз и директорот на ИЈЗ, Шабан Мемемти, денеска направија обиколка во новата...

Од железото на „Макстил“ студентите на ФЛУ направија скулптури

„Макстил“ и Факултетот за ликовни уметности имаат воспоставено континуирана соработка, која постојано се продлабочува со разни активности, како дел од исклучително важната корпоративна вредност...

Нови донации на „Ротаракт Широк Сокак“

Невладината организација „Ротаракт Широк Сокак“ организираше уште една донација за ЈЗУ Здравствен дом „Д-р Хаим Абраванел“ - и ЈЗУ Клиничка Болница „Др. Трифун Пановски“- Битола. Овој...

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 вакцини од „Астразенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини „Астразенека“ од Грција. - Денеска од нашите пријатели...

Хрватска ѝ донира 10.000 вакцини од „Астра зенека“ на Црна Гора

Црногорските здравствени власти добија донација од 10.000 дози од вакцината на „Астра зенека“ од Хрватска. Амбасадорот Томислав Павковиќ рече дека тоа е израз на солидарност...

Џафери и кинескиот амбасадор на примопредавањето таблети, донација од Кина

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, и амбасадорот на Народна Република Кина, Н.Е. Жанг Ѕуо, донираа 82 таблет-уреди за децата од ООУ „Крсте Петков Мисирков“...