-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 5:08

Ознака: Доналд Туск

Доналд Туск остана без возачка дозвола поради пребрзо возење

Полската полиција привремено му ја одзеде возачката дозвола на поранешниот висок функционер на Европската Унија, Доналд Туск (64) и го казни поради пребрзо возење,...

Мицкоски на средба со Туск: Заев ја носи државата во нов...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка на партијата, Тимчо Муцунски, денеска во Љубљана на самитот на ЕПП остварил средба...

Туск: Брисел чувствува емпатија за приклучување на Шкотска кон ЕУ

Поранешниот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск, вели дека Брисел чувствува „емпатија“ кон независна Шкотска која сака да влезе во Европската унија. Никол Старџен...

Моќта го претвори Орбан во голем проблем за стариот пријател

Доналд Туск ја напушта функцијата на претседател на Европскиот совет по петгодишниот мандат, но уште се соочува со проблемот што го претставува неговиот стар...

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е прво негово интервју по...

Европските конзервативци гледаат кон Исток

Една од главните задачи на новиот шеф на Европската народна партија, Доналд Туск, е да ги подобри односите меѓу Западот и Истокот во ЕУ Најголемото...

Мицкоски во Загреб на самитот на ЕПП, ќе се сретне и...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, членот на ИК и секретар за меѓународна соработка Влатко Ѓорчев и меѓународниот...

Премиерското искуство го одврати Туск од претседателската трка

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, синоќа објави дека нема да се кандидира на претседателските избори во Полска, поради неговото тешко искуство како премиер...

Туск доби писмо од Џонсон за одлагање на брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск потврди дека синоќа добил писмо од британскиот премиер Борис Џонсон во кое се бара одложување на брегзит. Тој...

Туск: За неколку часа ќе се знае кога ќе се случи...

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека за седум или осум часа би требало да биде познато кога ќе се случи излезот на...