Ознака: Доналд Трамп

Приврзаниците на Трамп бараат тој да добие Нобелова награда за мир

Голем број приврзаници на американскиот претседател Доналд Трамп ја поддржуваат идејата актуелниот шеф на Белата куќа да добие Нобелова награда за мир. Лауреати за таа...

Трамп и Абе разговараа за Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп и јапонскиот премиер Шинѕо Абе денеска имаа телефонски разговор посветен Северна Кореја. Тие постигнале согласност да бидат во тесна координација пред...

Средбата Трамп-Ким ќе се одржи на 12 јуни во Сингапур

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер објави дека неговата средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ќе се одржи на 12 јуни во Сингапур. -...

Меркел изрази жалење за одлуката на Трамп за Договорот со Иран

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење поради „тажната“ одлука на САД да се повлечат од  Договорот за нуклеарна програма склучен со Иран во 2015...

Договорен е датумот и местото на средбата Трамп – Ким

Договорено е времето и местото на состанок на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, изјави денеска државниот секретар Мајк Помпео, додавајќи...

Јункер: ЕУ треба да ја преземе лидерската улога од САД

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер денеска изјави дека САД со Доналд Трамп изненадувачки брутално се откажуваат од мултилатералните односи и пријателската соработка. Јункер по...

Трамп: Северна Кореја ослободи тројца Американци

Северна Кореја ги ослободи тројцата Американци, кои со месеци беа во притвор, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. - Задоволство ми е да Ве известам...

Путин загрижен поради повлекувањето на САД од Договорот со Иран

Претседателот на Русија, Владимир Путин е многу загрижен поради одлуката САД да се повлечат од Договорот со Иран, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј...

Што го иритира Трамп во договорот со Иран?

Опстанокот на договорот е доведен во прашање по заканите на американскиот претседател за повлекување од спогодбата. Еден од главните приговори на Трамп е дека...

Џон Кери: Се разгорува нова трка во вооружувањето

Поранешниот американски државен секретар Џон Кери, кој беше главниот преговарач во Администрацијата на поранешниот претседател на САД, Барак Обама за склучување на нуклеарниот договор...