Ознака: Доналд Трамп

Белата куќа му ја врати акредитацијата на новинарот на Си-ен-ен

Белата куќа му ја врати новинарската акредитација на Џим Акоста, репортерот на Си-ен-ен, која му беше одземена по вербалниот инцидент на прес-конференција на претседателот...

Трамп: САД ќе останат покрај Саудиска Арабија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе останат покрај Саудиска Арабија и покрај тоа што е „многу веројатно“ дека принцот Мохамед бин Салман...

Трамп ќе ја повлече војската од границата со Мексико?

Американската војска која пред две недели беше испратена на границата со Мексико за спречување на мигрантите да влезат на територијата на САД, се враќа...

Трамп: Финците со гребла се борат против шумските пожари

Финскиот претседател Саули Нинисто ги отфрли тврдењата на неговиот американски колега Доналд Трамп дека Финска со гребла ги решава проблемите со шумските пожари. Нинисто...

Трамп: Заклучокот на ЦИА е избрзан

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека е многу избрзан заклучокот на ЦИА, според кој, саудискиот принц Мохамед бин Салман е нарачателот на убиството на...

Трамп не размислува за екстрадиција на Ѓулен

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не ја разгледува можноста за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен. – Не, тоа не се разгледува, нагласи Трамп. Турските...

Трамп постхумно го одликува Елвис Присли со „Медал на слободата“

Гласот на Елвис Присли одекна синоќа во Белата куќа, кога за време на церемонија на врачување на „Медалот на слободата“ беше пуштена неговата песната...

Вистината ќе умре со „дипфејкс“?

„Дипфејкс“ е кованица од поимите за длабоко машинско учење и за лажни вести. Станува збор за технологија со која едни фотографии и снимки се...

Трамп: Ги напишав одговорите за Русија, но не ги испратив

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека напишал одговори на прашањата на специјалниот обвинител Роберт Малер поврзани со истрагата за врските на неговиот изборен...

Контролата на оружјето главна тема на средбата Путин-Трамп во Аргентина

Контролата на оружјето ќе биде една од главните теми на агендата на планираната средба на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд...