Ознака: Доналд Трамп

Водич за преживување во Белата куќа на Трамп

Додека со невидена брзина се работи на владината реконструкција во Западното крило, „преживеаните“ ја усовршија уметноста на фалење на шефот Атлантик Сите промени на американската администрација...

„Нуклеарната дипломатија“ на Ким Јонг-ун ги држи Трамп и Путин во...

Ким Јонг-ун е во преговори за можни средби со американскиот претседател Доналд Трамп, како и со рускиот претседател Владимир Путин, со што остварувањето на...

И Трамп заинтересиран за трет самит со Ким

 Американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека има „многу добар” однос со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и навести можност за нивен трет состанок. Претходно Ким изјави...

Ким Џонг-ун подготвен за трета средба со Трамп

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изрази подготвеност да одржи и трет состанок со американскиот претседател Доналд Трамп. Ким истакна дека трпеливо ќе чека до крајот на...

Трамп: Не знам ништо за Асанж, тоа не е моја работа

Американскиот претседател Доналд Трамп не сакаше да го коментира денешното апсење на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, велејќи дека не знае ништо за тоа. Британската...

Зошто САД ѝ фрлија пик на Иранската револуционерна гарда?

Њујорк тајмс Изјавата на претседателот Доналд Трамп дека корпусот на Иранската исламска револуционерна гарда претставува терористичка организација е прв пат владата на САД да означи...

Подемот на темниот витез Трамп

Холивудската компанија „Ворнер брос“ го „забрани“ најновиот видео-клип на американскиот претседател Доналд Трамп, откако тој во него искористи музика од култниот филм „Подемот на...

Трамп: Нема повеќе да ги одвојуваме децата од мигрантските семејства

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека нема да се врати на политиката на одвојување на деца од мигрантски семејства кои илегално ја преминале...

Трамп најави царини за производи од ЕУ вредни 11 милијарди долари

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека САД ќе воведат царини на производи вредни 11 милијарди долари од ЕУ, еден ден откако американските трговски...

Трамп под будното око на тајната служба

Безбедноста на американскиот претседател Доналд Трамп не е мала работа. Тајната служба држи постојано будно око и секогаш е подготвена да го заштити американскиот...