Ознака: Доналд Трамп

Во Брисел никој не го слуша вашето врескање

Роберт Менасе, австриски романописец и есеист, кој се пресели во Брисел во 2010 година, во обид да им се пикне под кожа на бирократите,...

Трамп: Изборот за локација за средба со Ким Џонг-ун е меѓу...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека размислувал за две локации за можна средба во наредните недели со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун.  - Во моментов...

Меркел и Трамп разговараа за Северна Кореја, Иран и трговијата

Германската канцеларка Ангела Меркел на денешната заедничка прес-конференција со американскиот претседател Доналд Трамп во Вашингтон изјави дека одлуката за иранскиот нуклеарен договор останува на...

Макрон и неговата визија за светот

Макрон го искористи настапот пред Конгресот за да упати критики и да предупреди на опасноста од трговската војна, која ја почна токму Трамп, воведувајќи...

Историска средба на корејските лидери

Во фокусот на разговорите помеѓу Ким Јонг-ун и јужнокорејскиот колега ќе биде потпишувањето мировен договор, денуклеаризацијата на Корејскиот Полуостров, а се претпоставува и дека...

Трамп во посета на Велика Британија на 13 јули

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе ја посети Велика Британија на 13 јули, изјави портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс. Претходно планираната посета на Британија, беше...

„Сестрата на Трамп од Галиција“ повеќе се грижи за компирот, отколку...

Жена од Шпанија се стекна со неочекувана слава на социјалните мрежи, поради нејзината сличност со Доналд Трамп, а некои од нејзините бројни обожаватели побараа...

Трамп и Макрон разговараа за Иран, Северна Кореја, Сирија

Се надевам дека ќе можеме да соработуваме многу отворено и чесно со Северна Кореја. Започнав процес за кој сите мислеа дека е апсолутно погрешно,...

Трамп: Договорот со Иран е смешен и луд

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека Иран ќе се соочи со „проблеми поголеми од кога и да е“ доколку повторно ја покрене нуклеарната...

Рохани го предупреди Трамп да го почитува Договорот за иранската нуклеарна...

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска го предупреди американскиот претседател Доналд Трамп да не се повлекува од мултилатералниот договор за иранската нуклеарна програма, потпишан...