Ознака: Доналд Трамп

Тензиите со Иран го нарушуваат кредибилитетот на Трамп

Главните сојузници на САД ја притиснаа администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да дадат поконкретни докази со кои ќе може точно да се поврзе...

Трамп го прослави 73-от роденден

Распеано и весело е денеска во Белата куќа, поради роденденот на претседателот Доналд Трамп, кој денеска наполни 73 години. Неговите соработници и присутни на настанот...

Трамп: Иран е виновникот, врз нападот на танкерите стои негов потпис

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во својата омилена утринска програма на телевизијата „Фокс“, со назив „Fox and friends“ изјави дека Иран дефинитивно стои зад нападот...

Трамп со санкции сака да ја заштити Германија од Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека размислува за санкции за рускиот проект за гасоводот „Северен поток 2“, тврдејќи дека САД имаат многу подобра алтернатива...

Окасио-Кортез бара забрзување на постапката за импичмент на Трамп

Конгресменката Александрија Окасио-Кортез ги обвини сопартијците од демократската партија за незапочнување на постапката за импичемент на американскиот претседател Доналд Трамп. Исто така изрази незадоволство...

Трамп (не)намерно ја покажа миграциската стратегија со Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп излезе пред новинарите со документ в рака на кој можеше да се прочитаат детали за договорот за мигрантите со Мексико,...

Трамп: Добив многу топло писмо од Ким

Американскиот претседател, Доналд Трамп, наведе дека вчера примил многу топло писмо од севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Тој писмото го нарекол прекрасно, пренесе „Ројтерс“. Трамп додаде дека...

Се исуши дрвото што го симоблизира пријателство меѓу Трамп и Макрон

Дрвото на пријателство што го насадија американскиот и францускиот претседател Доналд Трамп и Емануел Макрон се исуши по една година откако беше насадено. Макрон му...

Џонсон: Му спуштив слушалка на Трамп, мислев дека е шега

Поранешниот британски министер за надворешни работи, Борис Џонсон, кој во моментов е кандидат за замена на британската премиерка, Тереза Меј, изјави дека американскиот претседател...

Мигрантската криза во Мексико повторно го покажа предвидливиот стил на преговарање...

Првенствено, предизвикување на криза преку закани доколку неодредените барања не се прифатени. Потоа, зголемување на неизвесноста со надоаѓањето на вештачки поставениот рок, додека нервозните...