16.3 C
Skopje
7.4.2020 - 16:26

Ознака: доминација

Неверојатна шпанска европска фудбалска доминација на деценијата

Репрезентациите на Шпанија од 2010 година освоија 20 европски титули од можни 57, а клубовите 26 трофеи од 56, во куповите на УЕФА, сето...

Колкава е навистина доминацијата на Фејсбук

Компанијата „Фејсбук“, која во моментот е под истрага за прекршување на антимонополските закони во САД, би можела да биде принудена да се откаже од...

Првпат целосна доминација на тимовите од петте најсилни првенства

Меѓу 16-те најдобри во ЛШ сезонава има по четири екипи од Англија и од Шпанија, по три од Италија и од Германија и две...

Крај на десетгодишната доминација на Нетанјаху?

Резултатите од парламентарните избори во Израел покажуваат дека премиерот Бенјамин Нетанјаху не доби доволно гласови за да формира десничарско владејачко мнозинство. Нетанјаху и неговата...

Дроновите сигнализираат крај на ерата на доминација на брзите авиони?

Малото, евтино и тешко за откривање летало ги трансформира конфликтите низ регионот. Нападите врз Саудиска Арабија се јасно стратегиско предупредување дека заврши ерата на...

Европскиот фудбал вреди 28,5 милијарди евра?

Најголемите пет лиги на континентот учествуваат со над половина од таа сума. Приходите на клубовите во Премиер-лигата, пак, се за 72 проценти поголеми во...

Англиска клупска фудбалска доминација

Првпат во историјата на европските клупски натпреварувања во финалињата на Лигата на шампиони (ЛШ) и во Лига Европа (ЛЕ) ќе се сретнат екипи од...

Борба за светска доминација

„Старата добра Европа“ веќе не е тоа што беше. Се измести рамнотежата на оската Берлин - Париз - Лондон, особено по несреќниот брегзит во...