14.8 C
Skopje
27.9.2021 - 0:31

Ознака: доминантен

СЗО: До крајот на август делта-сојот ќе стане доминантен во Европа

Регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, предупреди дека е потребна масовна вакцинација за да се спречи есенскиот бран на...

Делта-видот е на пат да стане доминантен во светот

Предупредувања од Глобалната здравствена организација Делта-сојот на ковид-19, кој првпат беше откриен во Индија, полека станува доминантен вид коронавирус во светот, објави Светската здравствена организација...

Индискиот вид коронавирус стана доминантен во Британија

Делта-варијантата на коронавирусот, првично регистрирана во Индија, сега е доминантна во Велика Британија и може да го зголеми ризикот од хоспитализации во споредба со...