Ознака: дома

Од април граѓаните од дома ќе може да аплицираат за услугите...

Една година по потпишувањето на меморандумот за соработка со „Мастеркард“, денеска се одржа работна средба на којашто беше презентирано решението за дигитална идентификација на...

Филипче: Пациентите со малигни болести ќе си ја добиваат терапијата дома

Пациентите со малигни болести ќе си ја добиваат терапијата дома, рече министерот за здравство, Венко Филипче, по повод одбележување на 4 февруари Светскиoт ден...

Добро управување и информирање во ерата на работење од дома

Многу менаџери оваа година ја третираат промената на работната средина предизвикана од пандемијата како стандардно далечинско работење, иако воопшто не е така во практика...

Европа за по дома

Јасно е и дека на крајот од годината што коронавирусот ја изеде, секому му е потребен барем малку оптимизам, но оптимизам темелен на реални...

Учениците остваруваат подобри резултати со наставата од дома

Со наставата од далечина многу ученици се чувствуваат поопуштено во својот дом, тој им е посигурна средина за учење, имаат одлични дигитални вештини и...

Четири вежби што секој може да ги направи дома

Физиотерапевтите советуваат четири вежби за кои сметаат дека секој би требало да ги направи во својот дом. Тоа се вежби што ги зајакнуваат мускулите,...

За Нова година и за Божиќ најбезбедно дома

Западните медиуми веќе ги подготвуваат граѓаните за начините на кои ќе се слават оваа Нова година и Божиќ, првпат во услови на пандемија. Во...

Меркел со апел до Германците: Ве молам, останете дома

Германската канлецарка Ангела Меркел апелираше до Германците поради коронавирусот да ги редуцираат средбите со други луѓе и да не патуваат ако не е неопходно....

Работната сила на иднината сака да работи од дома

Девет од десет вработени сакаат да продолжат да работат од дома и по ублажувањето на мерките преземени во врска со пандемијата, открива истражување спроведено...

Новите интернет-алатки брз сервис за потребите на граѓаните

Во својата анализа, „Нова Македонија“ се обидува да одговори на прашањата за бенефицијата од технолошките иновации од аспект на политичкото дејствување, во смисла на...