11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 10:45

Ознака: домашното

Што го девалвира домашното земјоделство

Расцепканоста на парцелите, заостанувањето зад современите трендови во производството, неорганизираноста, немањето стандарди и стратегија и големата пазарна надмоќ на откупувачите ги принудуваат земјоделците евтино...

За Романија ќе играат главно ракометарки од домашното првенство

Романија, која досега била дел од сите 24 ракометни мундијали, а од европските првенства пропуштила само едно, во 2006 година, од СП има по...

Се намалува бројот на странци во домашното првенство

Од сезоната 2022/2023, бројот на играчи од странство ќе се намали на шест, а ќе бидат ангажирани според два критериума. Има измени и во...

Драстично намалено домашното производство на месо

Во Македонија продолжуваат трендовите на константното намалување на сопственото производство на храна, иако состојбата што ја наметна ширењето на пандемијата на корнавирусот укажува дека...