9.8 C
Skopje
6.12.2021 - 12:22

Ознака: долг

Во костец со федералните трошоци и растечкиот долг

Претпазливоста и здравиот разум го предупредуваат Вашингтон да ги намали трошоците за дефицитот, да го отплаќа долгот и барем малку да го контролира апетитот...

Потребни се ефикасни економски политики за постепено консолидирање на јавниот долг

Економијата ќе се соочува со тешкотии што ќе вршат притисок врз макроекономската стабилност, проследена со раст на инфлацијата, влошување на платно-билансната состојба на земјата,...

Натепани три лица во својот дом во Илинден поради долг

Три лица биле натепани во нивниот дом во населбата Илинден поради долг. Нападот доцна синоќа го извршиле С.В.(21), П.Ѓ.(19), С.М.(26) и Н.П.(26). Тие со употреба на сила...

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската...

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и уште едно лице...

Рома должи 265 милиони евра

Фудбалскиот клуб Рома, објави дека нето, финансискиот долг, изнесува 265,6 милиони евра. Долгот на клубот, заклучно со 31.декември 2020 година изнесуваше 253,4 милиони евра. Рома,...

Дилемата за јавниот долг во пандемијата

Зголемените владини трошоци за време на пандемијата се неопходни за управување со јавното здравје, за поддршка на домаќинства што ги изгубија приходите и за...

Каде е Македонија на светската мапа на јавниот долг?

Економистите, сосема очекувано, се поделени во ставовите за оправданоста на задолжувањето на државата, како и по прашањето за тоа како да се одржи макроекономската...

Коронавирусот ја соочи Америка со проблемите на Третиот свет

Милиони семејства во САД ризикуваат да останат без вода поради неплатени сметки додека завршува мораториумот на отплата на долговите во државата, и покрај рекордните...

Украинските власти ги ставаат на аукција милениците на луѓето со долгови...

Расни кучиња запленети во Украина врз основа на судска наредба поради долговите на нивните сопственици, ќе бидат продадени на аукција преку интернет, што предизвика...

Старица од Тетово крадела струја, имала долг од половина милион денари

Полицијата поднесе кривична пријава за старица од Тетово за кражба на струја. Екипи на ЕВН ѝ ја исклучиле струјата поради долг од половина милион...