11.3 C
Skopje
25.10.2020 - 20:24

Ознака: Долгови

Од утре плаќање на долговите за вода и смет без камата

Oд утре, понеделник 13 мај, граѓаните на Скопје ќе можат да ги платат заостанатите сметки за вода и смет без камата. ЈП Водовод и...

Грција бара отштета од Германија

Грчкиот Парламент ја повика грчката Влада да ги преземе сите соодветни активности, особено дипломатски и правни, за барање на долговите и целосно да ги...

Влада: Отписот на долговите за струја не е на товар на...

Отписот на долговите за електрична енергија се однесува на заостанатите долгови на граѓаните заклучно со август 2005 година, односно до моментот од кога ЕВН...

Анѓушев: Со отписот на стари долгови за струја им се помага...

Со најавената мерка за отпис на стари долгови за потрошена електрична енергија нема да има никаква помош кон компаниите, туку само кон граѓаните кои...

Русија очекува потешкотии во исплатата на долговите на Венецуела

Русија очекува Венецуела да има потешкотии во исплатата на нивниот долг, изјави рускиот заменик министер за финансии Сергеј Сторчак откако САД наметнаа санкции на...

Потребно е продуктивно искористување на позајмените средства

Македонија треба да го стави фокусот на продуктивно искористување на позајмените средства, односно да позајмува само за цели што ќе го подигнат продуктивниот капацитет...

Пукање во Липково поради нерасчистени долгови

Во Општина Липково двајца со пиштоли решавале должничко доверителски односи на што претходела меѓусебна расправија.   Во соопштението на полицијата се наведува дека настанот се случил...

Потребно е зголемување на ефикасноста на државните трошења

Понатамошно намалување на дефицитот не би нашло многу оправдување во оваа фаза од развојот, бидејќи Македонија има капитално-инвестициски потреби и тие треба да се...

Загреб им простува долгови за комуналии на богаташи, магнати, криминалци…

Градот Загреб ќе им прости на граѓаните долговите до 10.000 куни(83.000 денари) за комунални услуги, чии сметки се блокирани и се под закана...

Владата ќе покрие половина од долговите на општините, ама и ќе...

Со над три милијарди денари пари од ребаланс на буџетот, Владата ќе ги покрива долговите на општините, кои изнесуваат вкупно околу 5,5 милијарди денари,...