23.3 C
Skopje
22.9.2019 - 19:05

Ознака: документи

Притвор за гостиварец кој лажно ветувал работа во Германија

Основното јавно обвинителство Гостивар започна постапка против едно лице, осомничено дека со измама на гостиварци им ветувало документи за работа во Германија. На осомниченото лице...

Уапсени работници со лажни документи

Германската полиција во вторникот уапсила 14 работници на градилиштата во Минхен, кои работеле со лажни документи издадени од Хрватска. Повеќемина од уапсените се Срби...

По апсењето на Асанж следува објавување на илјадници тајни документи?

Апсењето на основачот на Викиликс ги разгоре шпекулациите за т.н. осигурување, односно големи енкриптирани фајлови, со илјадници тајни документи што би можеле да бидат...

Македонците за Ватикан биле Македонци и во 17 век!

Историски сведоштва пред посетата на папата: Ватикански документи во НУБ „Свети Климент Охридски“ - Скопје Според документи на Светиот престол, во Македонија никогаш не живееле Бугари...

Документите со „северна“ треба да се третираат како окупациски!

По институционалната окупација на Македонија, со исфрлање на сѐ што е „македонско“ од главните 136 институции поврзани со македонскиот национален идентитет, македонските институции и...

Документите од хартија наскоро ќе бидат минато

Документите од хартија наскоро ќе можат да бидат заменети со електронски кои ќе се добиваат само со неколку кликови. Секој граѓанин ќе може електронски...

МВР издава потврди за валидност на постоечките документи на граѓаните

Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија веќе почна со издавање потврди на граѓаните за документите што порано се издадени од Министерството што...

Никој не знае колку чини, но се знае кој ќе плати

Од вчера почна исполнувањето на договореното со спогодбата од Преспа. Во следниот период ќе следува промена на знаци, табли пред институции, печати, меморандуми, ќе...

Замената на патните документи и табличките на возилата на товар на...

Замената на патните документи и регистарските таблички со новото име на државата ќе бидат на товар на граѓаните. Новите регистарски таблички се очекуваат да...

Почнува обновата на документите за корисниците на социјална парична помош

Годишната обнова на документи за сите корисници на социјална парична помош почнува од утре, информираше Јавната установа меѓуопштински центар за социјална работа. Корисниците ќе...