13.8 C
Skopje
28.9.2021 - 8:51

Ознака: документарци

Документарци и мурал во чест на Конески во Кинотека

По повод 30 години независност на Македонија и 100 години од раѓањето на Блаже Конески, во Кинотеката на Македонија, на 7 септември, вторник, во...

Музички словенечки документарци во Кинотеката

Во рамките на августовската програма на Кинотеката на Македонија, во најава се три музички документарци во словенечка продукција, со проекции на 23 и 24...

Серија кратки документарци за Овчеполието

Овче Поле е регион што воодушевува со природните ресурси и културното наследство и предизвикува со економскиот потенцијал со кој располага. Промоцијата на значењето на...

Документарци што совршено покажуваат каков е светот во кој живееме

Документарните филмови обично ја прикажуваат реалноста, а некои од нив совршено укажуваат на тоа што се случува околу нас. Ова се 10 такви филмови...

Можност за продуценти и за автори на документарци

Форумот „МакеКоПроДокс“, кој ќе се одржува во август и во септември, има цел да развие стратегиски план за зајакнување на копродукциите на документарниот филм...

Документарци за Пустец, правењето ајвар и за македонскиот рис

Пред проекцијата во Луково девет докуникулци ги претставија своите идеи за снимање документарен филм. Меѓу темите што беа отворени во предлозите се истакнуваа впечатоците...

Музички документарци и јапонски и мексикански филмови во кинотеката

Од утре во Кинотеката на Македонија ќе почне програмата од фестивалот „Скопје синема сити“. Ќе биде отворена од 19 часот, со српскиот документарен филм...