Ознака: документарец

Документарец за легендарниот хотел „Југославија“ во домашните кина

Филмот беше прикажан во програмата „Панорама“ на „Берлинскиот филмски фестивал“, а беше и во главната натпреварувачка програма на „Документарниот филмски фестивал“ во Солун Од денеска...

Најпрецизен документарец за Александар Меквин

Досега, неговиот лик и дело се овековечени во еден мјузикл, две биографии и во еден игран филм Се чини дека жанрот документарен филм е измислен за...

Рис Витерспун ќе продуцира документарец за Навратилова

Познатата глумица Рис Витерспун ќе продуцира документарен филм за поранешната тениска ѕвезда Мартина Навратилова и за нејзиниот активизам за човекови права. Имено, чешко-американската тенисерка по...