19 C
Skopje
29.10.2020 - 14:30

Ознака: документарец

Јонас Окерлунд ќе снима биографски филм за менаџерот на „Битлси“

Јонас Окерлунд, популарниот режисер на видеоспотови и добитник на многубројни награди „Греми“, ќе снима биографски филм за Брајан Епстајн, менаџер кој имаше најголеми заслуги...

Филмот „Виа Динарика – македонската авантура“ онлајн

Промотивниот документарец „Виа Динарика - македонската авантура“, кој во конкуренција на 180 филмски дела на автори од 40 земји беше избран да го отвори...

Документарецот „Планетата на луѓето“ на Мајкл Мур отстранет од Јутуб

Поради авторски права на Тоби Смит, британскиот фотограф за заштита на животна средина, било побарано од Јутуб да го отстрани документарецот што бил осуден...

Нов документарец за принцезата Дијана ќе ги разбуди траумите од...

Смртта на принцезата Дијана и денес ја интригира јавноста, а сега се подготвува уште еден емотивен удар за Вилијам и Хари, кои со години...

Документарец за Харлем на српска режисерка на јутјуб-каналот на „Њујорк...

Филмот „Мајката од Харлем“ е слика на судбината на осумнаесетгодишниот Латрон Паркер, кој снимил документарен филм за тешкото растење во Харлем во 1998 година,...

Документарецот „Среќавајќи те“ реанимира топли спомени од животот на Нејон

Телевизискиот канал МБЦ од Јужна Кореја неодамна емитуваше корејски документарен филм што се фокусира на едно семејство, кое сѐ уште жали над својата прерано...

Документарец за спомениците од НОБ на Балканот на „Берлинале“

Во исландскиот документарец „Последен и прв човек“, кој го режираше трагично починатиот композитор Јохан Јохансон, нараторка е славната актерка Тилда Свинтон, а проектот се...

Немав намера да пишувам за „Медена земја“

Првпат во историјата на „оскарите“ еден документарен филм има две номинации. Филмот што започна како кратка приказна за занает што изумира, по четиригодишна работа,...

Документарецот „Медена земја“ во трка за два „оскара“

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во изборот за номинација за „оскар“ во две категории - за најдобар документарец...

„Небеска тема“ – документарец за животот на Влада Дивљан во МКЦ

Од денеска до 22 ноември во МКЦ (кино „Фросина“) ќе се одржат три филмски проекции на филмот „Небеска тема“. Станува збор за документарец за животот...