Ознака: доктор

Докторот на Марадона обвинет за неговата смрт

Човекот кој до последниот ден беше одговорен за здравјето на Диего Марадона, хирургот Леополд Луке се наоѓа под истрага на Обвинителството поради немарност и...

Доктор во Германија осомничен за убиство на двајца пациенти со ковид-19

Германската полиција отвори истрага против лекар во Есен осомничен за убиство на двајца тешко болни пациенти заразени со коронавирус, соопштија властите. Лекарот (44), кој работи...

Доктор Џекил и Мистер Хајд (1)

Мојата смрт ја најавија на телевизија, пред камери на прес-конференција, јавно и во работен ден, пред цела нација, ни пет ни шест! Сценарист на...

Пакистан ги уапси лекарите кои протестираа поради недостигот на заштитна опрема

Педесет и три медицински работници се задржани откако полицијата ги растурила демонстрациите во Квета, пренесува „Гардијан“. Оружени полициски сили вчера ги разбија демонстрациите на повеќе...

Позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар, доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека...

Од коронавирус почина италијански лекар

Доктор Роберто Стела од Италија почина од коронавирус во болницата во Комо. Стела бил хоспитализиран поради респираторни проблеми, откако беше утврдено дека е позитивен на...

Пациент нападнал доктор во Тетово

Четириесет и тригодишен жител од тетовското село Голема Речица утрово физички нападнал лекар во тетовската клиничка болница. Набргу потоа А.Б. бил приведен и задржан во...

Битолски доктор дал дијагноза со која тешко го нарушил здравјето на...

Битолската полиција поднесе кривична пријава против 63-годишен доктор од овој град, кој му го влошил здравјето на пациент препишувајќи му погрешна дијагноза. Како што информираат...

Лекар обвинет за убиство на 25 пациенти

Лекарот Вилијам Хасел, кој работел во одделот за интензивна нега во болница во Колумбус, во американската држава Охајо, е обвинет за убиство на 25...

Не одиме на доктор, туку кај доктор!

Еве сме во трговскиот центар. Две пријателки пред прекрасно уредениот излог на една продавница ја тресат темата мода. - Ми е смачено од... Се чувствувам...