Ознака: доктори

Од што ни боледува здравството – лекови, терапија, пари, трпение, достоинство…

Што е најприоритено, на денешниот Светски ден на здравјето, истакнуваат и лекари и претставници на пациенти Здравствената ковид-криза изминатите две години предизвикана од ковид-19 откри...

Славиме за секој испишан пациент, вакцините се спасот, велат лекарите од...

Изминатава година беше сериозен предизвик за лекарите од ковид болниците, каде завршуваа најкомплицираните случаи. Секојдневната битка за живототот на пациентите беше најодговорната работа, но...

Македонските лекари си заминуваат и во пандемија – кои се нивните...

Хрватска е една од дестинациите каде што заминуваат лекарите и медицинарите, а одат и во Германија, Швајцарија и скандинавските држави, каде имаат поголеми шанси...

Матичните лекари не сакаат милостина, ветената парична награда ја сметаат за...

„Не ни треба стимулација, туку вреднување на трудот. Се откажуваме од 30 денари по вакциниран пациент и бараме да бидат донирани за лекувања на...

Поголема заработка за лекарите, предвидуваат измените од Законот за здравствена заштита

Крупни промени во здравствениот систем, гарантираат новите измени на Законот за здравствената заштита кој денеска беше усвоен на седница на Влада на РСМ. Како што...

Вработените во градинките и докторите на онлајн-средба за важноста на вакцините

Денес вработените во детските градинки имаа прилика на zoom-средба со министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, доктор Жарко Караџовски, доктор Кристина Ставридис...

Белите дробови на некои пациенти се во состојба каква докторите досега...

Министерот за здравство, Венко Филипче, во однос на зголемениот број на млади лица кои умираат иако немаат никакви хронични болести вели дека вакви случаи...

Повеќе од половина од новите доктори ќе работат со пациентите со...

Министерот за здравство, Венко Филипче, заедно со заменик министерот, Арменд Арслани, се сретнаа со докторите на медицина, кои месецов го положија стручниот испит и...

„Свадба“ во Итната медицинска помош

Вработените при Итната медицинска помош - Скопје пријатно ги изненадија своите колеги, докторите Маја и Димитар, кои беа спречени да го изречат судбоносното „да“....

Преправени во лекари нудат дезинфекциски средства и крадат накит

Крадци во Мексико се преправаат во лекари за полесно да им приоѓаат на постарите сограѓани и да им ги одземаат вредните работи. Тие доаѓале со...