Ознака: дозвола

НБРСМ: Дозволата на Еуростандард банкa е укината на 12 август

Народната банка информира дека документот кој се споделува во социјалните медиуми во однос на датумот на укинување на дозволата за основање и работење на...

На „Еуростандард банка“ трајно ѝ е одземена дозволата за вршење услуги...

Комисијата за хартии од вредност на 77-тата седница со која претседаваше претседателот на КХВ, Нора Алити, на „Еуростандард Банка“ АД Скопје – Дирекција за...

Дозволено е одржување конференции без ограничување на бројот на учесници

Владата денеска ги донесе измените и дополнувањата на протокол за одржување на седници на органи на управување и конференции, според кој бројот на учесници...

Владата дозволи извоз на средства за дезинфекција

Владата донесе одлука со која се дозволува извоз на економските оператори и производители од Република Македонија на средства за дезинфекција. Со ова се дозволува извоз...

Лицата со попреченост не треба да вадат дозвола за движење, но...

Викендов важи 61-часовна забрана за движење, но лицата со попреченост можат во сабота и недела од 11.00 до 13.00 часот да бидат надвор, со...

МВР: Издадено 91 решение за изолација

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 91 лице им се издадени решенија за изолација, а 23...

Во Албанија само еден член од семејството ќе може да пазари

Од понеделник со специјална дозвола, само еден член од семејството ќе може да излегува по еден час со цел да ги набави потребните продукти,...

Билтен

Сообраќајна незгода во Аеродром На булеварот Јане Сандански се случила сообраќајна незгода помеѓу мопед „кимко“, со скопски регистарски ознаки, управуван од К.Р. (26) од Скопје...

Нови процедури за влез и излез од земјата за транспортните компании

Транспортот на стока се нормализира, воведени се и нови процедури за превоз на стока како во домашниот така и во меѓународниот транспорт согласно настанатата...

Од идниот викенд продавачи во парк само со дозвола

Град Скопје од следниот викенд воведува ред за локациите и површината на која ќе може да работат мобилните продавачи, по реакциите на посетители дека...