Ознака: доживотен затвор

Доживотен затвор за жената што сакаше да разнесе катедрала, хотел и...

Сафија Шаик е осудена на доживотен затвор со минимална казна од 14 години поради кроење заговор со самоубиствен напад да ја разнесе катедралата во...

Доживотна казна затвор за тројното убиство во Дебар

По поднесен обвинителен акт од Основното јавно обвинителство Гостивар и завршување на главната расправа, Основниот суд во Гостивар донесе првостепена пресуда со која ја...

Доживотен затвор за озлогласениот гангстер што го киднапираше Хајнекен

Најозлогласениот гангстер во Холандија, Вилем Холејдер е прогласен за виновен за нарачка на серија на убиства во светот на организираниот криминал, јавува Би-би-си. Холејдер (61)...

Серискиот убиец во Кипар ги призна убиствата и доби доживотен затвор

Офицерот во кипарската армија доби повеќе доживотни казни затвор за убиство на пет жени од странство и две нивни деца, пренесува Би-би-си. Никос Метаксас (35)...

Германски медицински техничар осуден за убиство на 85 пациенти

Медицинскиот техничар Нилс Хегел e осуден на доживотен затвор за убиство на 85 пациенти во судот во северозападна Германија. Хегел им давал на пациентите премногу...

На доживотен затвор осуден неонацист кој со мачета сакал да убие...

Припадник на забранета британска неонацистичка група е осуден пред британскиот суд на доживотен затвор, објави агенцијата АП. Осудениот, Џек Реншав, се изјасни како виновен за...

Доживотен затвор за терористот кој уби четири Евреи во музеј

Терористот Мехди Немуш, кој во 2014 година уби четири лица во еврејскиот музеј во центарот на Брисел, доцна синоќа е осуден на доживотен затвор. Како...

Речиси две илјади лица осудени на доживотен затвор во Турција

Речиси 2.000 лица се осудени на доживотен затвор во Турција, во рамките на судските процеси поврзани со обидот за државен удар во јули 2016...

Осудени 74 лица на доживотен затвор поради вмешаност во обидот за...

Турски суд денеска осуди 74 лица, меѓу кои и војници, на доживотен затвор поради нивната улога во обидот за преврат во јули 2016 година. Тие...

Неонацистката Беате Чепе осудена на доживотен затвор

Неонацистката Беате Чепе денеска е осудена во Германија на доживотна казна затвор поради убиствa, кои ги сторила како член на неонацистичката група НСУ.  Германскиот суд...