Ознака: дожд

Поплави 2016-2018 (не)научени лекции

Познавачите на состојбите и стручни луѓе тврдат дека вакви поројни дождови нема да ни предизвикуваат какви било опасности доколку сите канали се исчистени и...

Променливо време со температура до 26 степени

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне, ќе има повремен дожд, а локално ќе биде и нестабилно, со пороен дожд....

Поројни дождови предизвикаа поплави во јужна Грција

Поројни дождови предизвика поплави во јужна Грција, јави грчката новинска агенција АНА-МПА. Поради поплавите, запрен е сообраќајот на дел од автопатот Пиргос-Триполи и на магистралниот...

Изминатото деноноќие најмногу дожд наврнал во Скопје и Куманово

Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнал во Куманово - 36 литри на метар квадратен и во Скопје -Петровец 34 литри на метар квадратен. Најмалку...

Пороен дожд во Куманово, екипите на јавните претпријатија на терен

Екипите на надлежните јавни претпријатија „Водовод“ и „Чистота и Зеленило“ Куманово попладнево, по обилниот дожд кој го зафати градот, излегоа на терен и ги...

Променливо облачно време, попладне дожд и грмежи

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со сончеви периоди, а од пладне и попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално...

Променливо време, дожд и температура до 22 степена

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремен дожд кој во текот на денот ќе се преместува кон исток. Ќе дува умерен југоисточен ветер,...

Попладне зголемување на облачноста и услови за локален дожд

Попладне се очекува преодно зголемување на облачноста со услови за слаб локален дожд во западните планински предели. Како што соопшти УХМР, ќе дува слаб до...

Снег, дожд и утрински температури под нулата

Облачно со повремени врнежи од дожд претежно во јужните делови и со снег во северните делови ќе преовладува и денеска во Македонија. Врнежите ќе...