Ознака: дожд

Утре врнежи од дожд и температури до 16 степени

Времето утре ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено попладне. Пообилни врнежи се очекуваат во крајните западни делови. Само на повисоките...

Облачно време со врнежи од дожд кои во текот на ноќта...

Времето денеска, претпладне, ќе биде претежно облачно, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Од таму додаваат дека во пладневните часови, почнувајќи од запад, ќе има...

И да врне и да вее…

  Повремените врнежи на дожд и провејувањето на снегот не ги забавија скопјани во извршувањето на секојдневните обврски, како што се забележува на фотографиите на...

Дождот не предизвика излевање на реките во кичевско-бродскиот регион

Врнежите од дожд што беа присутни во земјава овој викенд, не беа доволни за излевање на реките во кичевско-бродскиот регион. Добро е што не...

Облачно време со врнежи од дожд, температурата до 14 степени

Времето денеска ќе биде претежно облачно, од пладневните часови на запад, а потоа и во останатите делови од земјата ќе има врнежи од дожд,...

Се најавуваат нови дождови – опасност од излевање на реките, свлечишта...

Според информациите добиени од Регионалните центри за управување со кризи, засега состојбата со водотеците е стабилна, има зголемувања на водостојот, но нема значителни излевања....

Обилните врнежи од дожд создадоа многу проблеми во Кичевско

Ако до пред два-три дена жителите на Кичевијата беа загрижени поради долготрајната суша и празните речни корита, деновиве природата го покажа својот карактер, кога...

УХМР предупредува за локалните излевања и за зголемувањето на водостоите

Локални излевања на Вардар кај Рашче, на Крива Река и на Пчиња во кумановскиот регион, како и водотеци во охридскиот и битолскиот регион се...

Се излеа Драгор, загрозена пумпната станица на Водовод кај Довлеџик

Врнежите од дожд кои веќе два дена постојано паѓаат во Битола го зголемија нивото на реката Драгор, кој кај местото викано Довлеџик се излеа...

УХМР најавува заладување, поројни дождови и силен ветер

Од денеска попладе до понеделник ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд. Врнежите во западните и северозападните делови повремено ќе бидат пообилни (над...