Ознака: дождови

„Битолско поле“ ја спаси Пелагонија од поплави

За разлика од градот Битола, каде обилните врнежи на дожд од 17 литри на м2 предизвикаа доста големи проблеми и за малку не дојде...

Пролетните дождови му ја вратија душата на езерото Козјак

Благодарение на природата и поволната хидролошка состојба, езерото Козјак е речиси полно со вода. Веројатно, овие првомајски празници многумина што имаат викенд-куќи крај езерото...

Поплави во Солун

Обилни дождови предизвикаа големи поплави во Солун, при што десетици домови се поплавени, а двајца мотоциклисти беа заробени на поплавените улици, јавија грчките медиуми. Противпожарната...

Сушата го намали нивото на водите во Македонија

Додека научниците предвидуваат дека поради климатските промени ќе дојде до забрзано топење на мразот на Гренланд и на Арктикот, што на глобалното ниво ќе...

Обилните дождови предизвикаа поплави во Босна и Херцеговина

Обилните дождови предизвикаа поплави во северозападниот дел на Република Српска, а кај Бања Лука дојде до излевање на едно вештачко езеро. Најтешко се погодени шест...

Вонредна состојба на Крит поради поплави и обилни дождови

Источниот дел на Крит викендов го зафатија обилни дождови во кои се поплавија градовите Иерапетра и Ситиа, по што е прогласена вонредна состојба. Службите за...

Дождот помогна во гасење на пожарите во Кичевијата и Поречието

Не само што ја подобрија хидролошката состојба во земјава, првите пролетни дождови дојдоа како вистински спасител од пожарите, кои беа активни во повеќе делови...

Кувајт погоден од поројни дождови

Поројни дождови денеска го зафатија Кувајт, предизвикувајќи блокади на патиштата и хаос во сообраќајот, јави ДПА. Властите ја ангажираа Армијата за справување со вонредната состојба...

Најмалку 100 жртви во поплави во Јапонија

Најмалку 100 лица настрадаа во поплави предизвикани од поројни дождови што го погодија југозападниот дел на Јапонија. Силните дождови предизвикаа лизгање на земјиштето, па...

Јапонија: Поројни дождови принудија да се евакуираат илјадници жители

Jапонските власти наредија евакуација на населението од околината на древниот град Кјото, поради поројните дождови во западните региони, при што загина едeн човек.  Околу 160.000...